zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 41x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Hovea

Hovea linearis

Roste v Queenslandu, Novém Jižním Walesu, Viktoii, Tasmánii a Jižní Austrálii v podobě poléhavého, rozkladitého nebo i vzpřímeného polokeře. Dorůstá výšky až 1m. Kmínky jsou ochlupené. Spodní listy mají vejčitý až eliptický tvar délky 1 - 5cm, šířky 0,2 - 1,6cm, horní jsou čárkovité až úzce vejčité, dlouhé 1,4 - 11cm a široké 0,3 - 1cm. Spodní strana je přitiskle ochlupená. Palisty mají šídlovitý tvar délky 0,8 - 1,8mm. Kvete modrými až růžovofialovými (vzácně bílými) květy po 2 - 3ks na až 3mm stopkách. Pavéza má délku 7 - 9mm. Plodem je přisedlý lusk.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: H. heterophylla, H. heterophylla f. decipiens, Phusicarpos linearis, Poiretia linearis

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Hovea

Jedná se o subtropické keře až nízké stromy pocházející z Austrálie. Listy jsou jednoduché, střídavé. Kvete samostanými květy nebo ve hroznech či svazečcích. Jejich barva je růžovofialová, fialová či modrá, vzácně bílá. Plodem je 2semenný až několikasemenný lusk.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2019