zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 27x

Keře : Magnoliopsida / Fabales / Polygalaceae

Polygaloides (Zimostrázek/Vítod)

Roste obvykle na severní polokouli v podobě stálezeleného nízkého polokeře či keře. Listy jsou celokrajné a střídavé. Květy se podobají rodu Polygala, vyrůstají po 1 - 3ks v paždí listů na koncích větví a mají 8 - 10 tyčinek.

Vyhovuje jim vlhké dobře propustné půdy na plném slunci nebo v polostínu.

Množí se semeny nebo letními řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Polygaloides chamaebuxus (Zimostrázek alpský)

Roste ve střední a jižní Evropě v podobě bohatě větveného polokeře. Dorůstá výšky 10 - 20 (i 30)cm a šířky do 50cm. Větve jsou vystoupavé až poléhavé, při bázi dřevnatějí a v mládí jsou řídce ochlupené. Listy jsou kožovité, stálezelené, eliptické až kopinaté či obkopinaté, dlouhé 1,5 - 3cm, celokrajné, holé, lesklé, tmavězelené, na spodu bledězelené, žlutozelené a okraj je podvinutý. Květy vyrůstají po 1 - 3ks, mají 1 - 1,4cm bleděžlutou korunu, horní korunní lístky kratší než člunek s trubkou mají podobnou barvu křídlům, člunek je žlutý, později růžovofialový nebo hnědočervený. Na podzim dokáží remontovat. Plodem je 5 - 8mm dlouhá přisedlá tobolka s křídlem širokým do 1mm. Semena jsou tmavěhnědá, bíle ochlupená, masíčko holé a dlouhé 5mm. Patří mezi chráněné druhy C3. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu plné slunce, mělké až středně hluboké skeletové půdy s bazickým, vápenitým až neutrálním základem. Dokáže růst i v sušších půdách. Objevuje se ve světlých lesích, křovinách, vřesovištích, atp.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Chamaebuxus alpestris, Chamaebuxus vulgaris, Polygala chamaebuxus

Polygaloides paucifolia

Roste v USA v podobě polokeře v kobercových porostech. Dorůstá výška 7 - 10cm. Větve jsou větvené, vystoupavé i přímé. Listy jsou vejčitě nebo eliptické, dlouhé do 3cm, seskupené na vrcholcích, dolní jsou pouze šupinovité. Kvete ve skupinách 1 - 4ks na koncích větví, kališní křídla jsou velká, růžová až růžovofialová, koruna je světlerůžová až růžovofialová, hřebínek je bohatý.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Polygala paucifolia

Polygaloides vayredae

Roste v Pyrenejích v podobě keře. Dorůstá výšky 5 - 10 (i 20)cm a šířky do 50cm. Vytváří velké množství podzemních výběžků. Listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, ohnuté, dlouhé 2 - 2,5cm, střídavé, tmavězelené, mírně kožovité. Květy jsou růžovofialové až růžové, křídla bledězelená až růžovofialovohnědá, člunek na špičce žlutý. Plodem je tobolka velikosti 0,9 - 1,3cm s 2 - 3mm širokými křídly.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Chamaebuxus vayredae, Polygala vayredae


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020