zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 147x

Sukulenty : Magnoliopsida / Caryophyllales / Portulacaceae

Portulacaria

Existuje pouze jediný druh.

K přesazování doporučuji:
Kontejnery K5
za 2,50 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Portulacaria afra (Portulakarie africká)

V přírodě dorůstá výšky až 3m a ve své domovině na jihu Afriky je považován víceméně jako plevel. Roste v podobě bohatě větveného dužnatého keře až nízkého stromu. Dorůstá výšky do 3 (i 5)m. Borka je zprvu zelená, později hnědočervená až šedá, hladká, s jizvami po odpadlých listech. Větve jsou článkované, sukulentní, rozkladité. Listy jsou vstřícné, hladké, lesklé, obvejčité až kulaté, zelené, celokrajné, ztlustlé, dlouhé do 3cm a řapíky jsou max. krátké. Kvete v drobných svazečcích na koncích postranních větví, v průměru mají 1mm, barvu světlerůžovou až narůžovofialovělou, mají 2 kališní lístky, 5 korunních lístků a 5 - 7 tyčinek. Plodem je malá krátce stopkatá tobolka délky 5mm s 3mi průsvitnými křídly. Díky bohatému větvení se velmi hodí na tvorbu pokojových bonsají. Je velmi podobná Tlustici (Crassula), ale má drobnější listy s občas červenofialovou spodní stranou, které také vyrůstají vstřícně. Existují vnitrodruhové taxony:

Ideální je umístnění na plném slunci, snáší ale i polostín. Dokonce pokud panují vysoké teploty delší dobu, doporučuje se kromě zvýšení zálivky i přesun do stínu. Na zimu zálivku snižte, ne však zcela vynechejte, protože jinak shodí zcela listy. Obecně můžeme říct, že je to velmi odolná rostlina, které jen tak něco neublíží. Minimální teplota je 7 - 10°C.

Množí se vrcholovými polodřevitými řízky, mnohdy postačí pouze ulomený list.

PortulacariaAfra.jpg
616 x 620 px
154.74 kB PortulacariaAfra2.jpg
576 x 768 px
139.85 kB PortulacariaAfra3.jpg
1200 x 900 px
331.63 kB PortulacariaAfraPendula.jpg
768 x 618 px
91.66 kB PortulacariaAfraPendulaVariegata.jpg
1024 x 768 px
207.51 kB


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019