zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 9x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Bombacaceae / Cavanillesia

Cavanillesia platanifolia

Roste v Panamě, Nikaragui, Kostarice, Peru, Kolumbii a Ekvádoru v podobě stromu s otevřenou prakticky kulovitou korunou. Dorůstá výšky 30 (i 40)cm. Borka je hladká, světlá a pórovitá. Listy jsou mírně oboustranně ochlupené, mají 3 - 7 laloků, báze srdčitá, vykrajovaná, žilnatinu tvoří 5 - 7 nervů, řapíky jsou protáhlé a mladé listy jsou mírně srdčité a mají 1 - 2 laloky. Květy mají ochlupený zvonkovitý kožovitý kalich, laloky vejčité, asymetrické, korunní lístky jsou eliptické, tupé, dlouhé do 2cm, růžovočervené a uvnitř načervenale ochlupené. Plodem je 1/2kulatá tobolka se síťnatě žilkovanými křídly o šířce až 7,5cm a obsahuje eliptická semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Pourretia platanifolia

Popis rodu Cavanillesia

Roste ve střední a Jižní Americe v podobě velkého stromu s výškou až 45m. U báze se vytvářejí opěrné pilíře anebo je kmen alespoň ztlustlý. Dřeň kmene je měkká a připomíná balsu. Listy jsou jednoduché, střídavé, dlanitožilné, laločnaté, vejčité nebo srdčité a mohou být kožovité. Kvete před listy narůžovělými květy v okoličnatém květenství, kalich je 5tidílný, zvonkovitý, květy mají 5 korunních lístků, průměr 2cm a mnoho tyčinek. Plody jsou nepukavé tobolky s 5ti blanitými řídly, délkou 10cm a zpravidla obsahují 1 úzké semeno.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019