zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 161x

Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Vitales / Vitaceae / Parthenocissus

Parthenocissus semicordata

Roste v Číně, Indii, Myanmaru a Thajsku v podobě dřevnaté liány. Větve jsou kulaté, v mládí řídce ochlupené a úponky mají 4 - 6 větví. Listy jsou 3četné, řapíky dlouhé 3,5 - 15cm, řídce ochlupené, lístky téměř přisedlé, centrální obvejčité, dlouhé 6 - 13cm, široké 3 - 7cm, ostře špičaté, báze klínovitá, okraj má 6 - 11 zubů, postranní lístky vejčitě eliptické, dlouhé 5 - 10cm, široké 3 - 5cm, báze asymetrická, zakulacená, na vnější straně je 7 - 15 zubů, na vnitřní 4 - 6 zubů, žilnatinu tvoří 4 - 7 párů žilek, které jsou na spodní straně ochlupené. Květenství má 1,5 - 3,5cm stopky, poupata jsou eliptická, velká 2 - 3mm, korunní lístky vejčité, semeníky zploštěle kulovité a stopky dlouhé 2 - 3mm. Plodem je kulatá bobule průměru 6 - 8mm obsahující 1 - 2 obvejčitá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: P. cuspidifera var. pubifolia, P. himalayana, P. himalayana var. rubrifolia, P. himalayana var. vestita, P. semicordata var. rubrifolia, Psedera himalayana, Vitis himalayana, Vitis himalayana var. semicordata, Vitis rubrifolia, Vitis semicordata, Vitis semicordata var. himalayana

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Parthenocissus

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Velmi dekorativní pnoucí rostlina pocházející ze Severní Ameriky a východní Asie. Na jaře a v létě zkrášluje zdi a pergoly zelenými rozstřapenými listy, které na podzim přechází do zářivé červené. K podkladu se zachycuje přísavnými destičkami na větvených úponcích. Na zimu listy opadávají. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté, jednoduché nebo 3četné a lístky jsou hrubě zubaté. Kvete oboupohlavnými květy ve vrcholících či latách, kalich je drobný, korunních lístků je 5 (i 4), tyčinek 5 a semeníky jsou 2pouzdré se 2mi vajíčky. Plodem je 1 - 4semenná nejedlá bobule barvy tmavěmodré až načernalé. Semena jsou obvejčitá.

Je vhodné pěstovat na slunci, ale roste i ve stínu. Tam ale neroste tak rychle. Pokud potřebujete zachovat tvar, není problém rostlinu dle potřeby sestřihávat. Vyrovnává se s tím velice dobře.

Množí se dřevitými nebo i zelenými řízky nebo hřížením.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020