zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 291x

Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Pseudognaphalium

Pseudognaphalium luteoalbum (Protěž žlutobílá)

Roste na při pobřeží jižní Evropy, v přední Asie, Azorech, Kapverdách, Austrálii, Novém Zélandu, Indonésii a zavlečená byla i do Ameriky. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky (5 -) 10 - 60 (i 70)cm. Povrch je vlnatě plstnatý. Lodyha může být od báze bohatě větvená. Listy jsou šedě plstnaté, poloobjímavé, přízemní obvejčitě podlouhlé až dlouze kopisťovité délky 2 - 5 (i 7)cm, široké 4 - 6mm, horní jsou čárkovitěkopinaté, dlouhé 1 - 2 (i 2.5)cm, široké 1 - 4 (i 6)mm. Kvete v úborech v 4 - 12ti klubíčkách bíložlutými květy, samičí jsou dlouhé 2,2 - 2,8mm. Plodem je protažená krátce chlupatá nažka délky 0,6 - 0,7mm s chmýrem. Patří mezi chráněné druhy C1.

Vyhovují ji obnažená dna rybníků, méně častěji na vlhčích píščitých místech.

PseudognaphaliumLuteoalbum.jpg
681 x 908 px
169.24 kB PseudognaphaliumLuteoalbum2.jpg
1167 x 875 px
315.42 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Dasyanthus conglobatus, Filaginella luteoalba, Gnaphalium dealbatum var. luteo-fuscum, Gnaphalium depressum, Gnaphalium dichotomum, Gnaphalium helichrysoides, Gnaphalium luteo-fuscum, Gnaphalium luteoalbum subsp. pallidum, Gnaphalium luteoalbum var. compactum, Gnaphalium luteoalbum var. incanum, Gnaphalium luteoalbum var. luteoalbum, Gnaphalium luteoalbum var. multiceps, Gnaphalium luteoalbum var. pallidum, Gnaphalium luteoalbum var. sulphureum, Gnaphalium pallidum, Gnaphalium trifidum, P. luteoalbum subsp. luteoalbum

Do substrátu doporučuji použít:
TERRACOTTEM 100g
za 90,00 Kč s DPH.

Popis rodu Pseudognaphalium

Lodyhy jsou ochlupené. Kvete v drobných úborech. Plodem je nažka. Téměř všechny druhy tohoto rodu mají léčebné účinky.

Vyhovují jim místa s nízkou konkurencí.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019