zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 158x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Pterocarpus

Pterocarpus macrocarpus

Roste od Indie po Vietnam v podobě stromu. Dorůstá výšky 10 - 30 (i 39)m při průměru kmene do 1,7m. Borky je šedohnědá a při poranění roní červenou pryskyřici. Listy jsou zpeřené, dlouhé 20 - 35cm, tvořené 9 - 11ti lístky. Květenstvím je hrozen délky 5 - 9cm, vlastní květy jsou žluté. Plodem je okřídlený lusk průměru 4,5 - 7cm obsahující 2 - 3 semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Lingoum cambodianum, Lingoum glaucinum, Lingoum gracile, Lingoum macrocarpum, Lingoum oblongum, Lingoum parvifolium, Lingoum pedatum, P. cambodianus, P. cambodianus var. calcicolus, P. cambodianus var. gracilis, P. cambodianus var. parvifolius, P. glaucinus, P. gracilis, P. gracilis var. brevipes, P. gracilis var. nitidus, P. macrocarpus var. oblongus, P. parvifolius, P. pedatus

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Pterocarpus

Roste v tropech (s výjimkou Austrálie) v podobě vysokého stálezeleného nebo opadavého stromu s deštníkovitou korunou. Báze kmene mívá pilíře. Borka je hladká nebo brázditá a roní červenou pryskyřici. Palisty jsou drobné a opadavé. Listy jsou lichozpeřené, vlastní lístky jsou vstřícné. Květenstvím je hrozen nebo terminální lata, vlastní květy jsou žluté, bílé nebo fialové, holé, 5tičetné, kalich pohárkovitý, 2 horní laloky prakticky srostlé, pavéza se křídly kadeřavá, široce vejčitá, dlouhá 1 - 1,9cm, křídla podlouhlá a člunek je ouškatý, dlouhý 1 - 1,5cm a od báze částečně srostlý. Plodem je lusk (může být i křídlatý) a obsahuje 1 - 2 semena.

Dřevo je velmi kvalitní a tvrdé.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020