zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 21x

Trvalky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Pyrethrum

Pyrethrum parthenium (Řimbaba obecná/Vratič řimbaba)

Pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,3 - 0,6 (i 1)m. Lodyha je rýhovaná a hranatá. Listy vyrůstají střídavě, ve spodní části jsou větší, lodyžní jsou široce nebo 3úhle vejčité s 2 - 5ti páry peřenoklaných úkrojků, mají délku 5 - 7cm a šířku 3,5 - 4,5cm. Kvete v úboru o průměru 13 - 2,5cm v počtu 15 - 20ks v řídké chocholičnaté latě, terč je žlutý (mohou být i plnokvěté kultivary) a jazykovité květy bílé. Plodem je nažka délky 1,2 - 1,7mm s 10ti žebry. Využívá se v léčitelství. Má výrazné aroma.

Vyhovují mu rudeální místa s půdou bohatou na živiny, dostatek vody a plné slunce. V případě holomrazů potřebuje kořeny zakrýt mulčem.

Množí se semeny, dělením trsů nebo řízkováním.

PyrethrumParthenium.jpg
1024 x 768 px
232.2 kB PyrethrumParthenium2.jpg
720 x 960 px
267.05 kB PyrethrumParthenium3.jpg
1024 x 768 px
120.35 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Popis rodu Pyrethrum

Rostlina slouží jako zdroj pyrethrinu, který se užívá k hubení mšic a housenek.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020