zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 51x

Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Gesneriaceae

Ramonda (Ramonda)

Je úzce příbuzná s rodem Haberlea. Oba rody mají neuvěřitelnou vlastnost vzkříšení z abiotického stavu, v angličtině se jim říká "r essurection plants" nebo "Phoenix plants" (ne od datlovníku ale od bájného ptáka Fénixe). Dokáží u ostatních rostlin nevídanou věc - poté co se zcela vysuší, třeba jako herbářová položka, dokáží po zvlhčení oživnout i po několika letech. Neuvěřitelné je, že oživnou i v případě velmi rychlého vysušení. Tato schopnost je stále předmětem intenzivního výzkumu. Obě rostliny, Haberlea častěji, se pěstují jako odolné a krásné skalničky. Pro pěstování potebují vlhký polostín (i když jsou shopné přežít vlastní usušení, není je možné pěstovat jako xerophyty). U Haberley již exituje řada kultivarů, s růžovými nebo bílými květy. Původní barva květů je spíše světle fialová u H. rhodopensis a modrofialová u H. ferdinadii-coburgii. Patří mezi trvalky. Vyrůstá v trsech s tmavězelenými vejčitými listy s pilovým okrajem.

Množí se semeny.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Ramonda myconi (Ramonda pyrenejská)

Pochází z Pyrenejského pohoří. Vytváří až 20cm listové růžice z vejčitých tmavě zelených listů s plastickým povrchem a pilovým okrajem. Barva květů je světle fialová nebo modrá.

Vyhovuje ji stín a vlhko ideálně na vápenci.

Množí se dělením nebo řízky. Semena jsou problematická.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: R. pyrenaica, Verbascum myconi

Ramonda nathalie

Kvete světlemodrými květy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Ramonda serbica

Kvete modrými květy.

RamondaSerbica.jpg
1204 x 806 px
342.78 kB


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019