zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 23x

Vodní a bahenní : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Ranunculus

Ranunculus nemorosus (Pryskyřník hajní)

Lodyha je ochlupená. Přízemní listy jsou dlanitě 3 dílné s nepravidelně zubatými úkrojky. Kvete žlutými květy. Plodem je 3 - 3,5mm nažka s háčkovitě zahnutým zobánkem.

Vyhovují mu světlé lesy.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: R. polyanthemos subsp. nemorosus

Popis rodu Ranunculus

Rodové jméno pochází ze zdrobněliny latinského slova rana = žába. Roste v mírném pásu a subtropech celé zeměkoule. V půdě vytváří oddenky, několik druhů i hlízky nebo hlízovitě ztlustlé oddenky. Listy mívají podle výšky umístění na rostlině různý tvar, s výškou stonku se zkracuje délka řapíku, jsou střídavé, zpravidla lesklé, zelené, jednoduché nebo dělené. Kvete drobnými 5tičetnými žlutými nebo bílými samostatnými květy neb v řídkých jednoduchých květenstvích. Najdou se však ale i kultivary s květem růžovým nebo červeným. Plodem je nažka většinou s větším či menším zobáčkem. Všechny druhy jsou jedovaté (sušením se jedovatost ztrácí).

Vyhovuje jim plné slunce nebo polostín. Mělo by se dále jednat o chladnější místo s dostatkem vláhy a dobrou propustností.

Množí se semeny, dělením trsů nebo kořenovými řízky z oddenků.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Ranunculaceae (Pryskyřníkovité)

Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023