zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 72x

Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae

Rhodothamnus (Pěnišníček)

Vyskytují se v Alpách, východní Sibiři a Malé Asii. Rostou v podobě stálezeleného drobného keříku podobného Rhododendronu. Dorůstají výšky 40cm. Listy jsou střídavé, jenoduché, celokrajné. Kvete oboupohlavnými zpravidla samostatnými květy. Kalich je hluboce 5tičetný, koruna je 5tilaločnatá. Plodem je tobolka. Nejznámějším druhem je R. chamaecistus.

Pěstuje se ve vlhké rašelině s vápencovými úlomky.

Množí se semeny nebo řízkováním.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Rhodothamnus chamaecistus (Pěnišníček zakrslý/P. cistovitý/Růžokeřík cistovitý)

Patří mezi endemity východních Alp. Roste v podobě stálezeleného poléhavého keříku. Dorůstá výšky 20 - 40cm, ale růst je velmi pomalý. Větve jsou plazivé, tenké, žláznatě ochlupené. Listy jsou střídavé, eliptického tvaru, povrch je kožovitý, lesklý, okraj brvitý a spodní strana světlejší řídce ochlupená. Kvete samostatnými růžovočervenými 5tičetnými květy (zřídka po 2 - 3ks) na koncích větví na žláznatě ochlupených stopkách. V průměru mají 3cm. Semeník je 5tipouzdrý. Plodem je kulovitá tobolka.

Vyhovují mu vápencové skály, pukliny, kamenité svahy, atp. s chudou sušší půdou. Potřebuje chladné klima a dlouhou zimu. Díky tomu se u nás pěstuje pouze obtížně.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112

Rhodothamnus leachianus

Roste v Oregonu v podobě keře. Dorůstá výšky 20 - 40cm. Listy jsou téměř bez řapíků, horní strana je tmavězelená, tvar eliptický a tupý, okraj celokrajný, žláznatý. Kvete růžovými květy v 7 - 12tičetných klubkách.

Vyhovují mu sklaní pukliny, nízká zálivka, chudá dobře propustná půda, plné slunce a suchý zimní režim.

Množí se semeny, řízky nebo hřížením.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Rhodothamnus sessilifolius

Roste v Turecku v podobě poléhavého keře. Dorůstá výšky 5 - 10cm. Větvičky jsou hustě olistěné. Listy jsou přisedlé. Kvete růžovými až růžovofialovými květy o šířce 1,6 - 2,6cm.

Vyhovuje mu středně úrodná a vlhká dobře propustná půda a plné slunce.

Množí se semeny, řízky nebo hřížením.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019