zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 190x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Robinia

Robinia x holdtii (Trnovník Holdtův)

Kříženec R. neomexicana a R. pseudoacacia. Koruna rozložitá a 1/2 kulovitá. Výška do 10m. Větvičky trnité. Listy lichozpeřené, vlastní lístky jsou tmavězelené, tuhé a dlouhé 3 - 5cm. Květenstvím je řídký dlouhý hrozen, vlastní květy mají křídla prakticky bílá a pavéza je růžová. Plodem je řídce žláznatý lusk. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Robinia

cenikceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází ze severní Ameriky a severního Mexika. Jedná se o opadavé stromy nebo keře. Větvičky bývají mírně hranaté, hladké, trnité a štětinaté. Palisty jsou trnité nebo štětinovité. Listy vyrůstají střídavě, jsou lichozpeřené a lístky jsou celokrajné. Kvete bílými až růžovofialovými květy v převislých hroznech, vlastní květy mají zvonkovitý kalich a pyskatou korunu. Plodem je mnohosemenný zploštělý lusk na stopce s eliptickými semeny. Nejznámějším druhem je R. pseudoacacia (jedná se u nás u invazní druh).

Dobře snáší i chudé kamenité půdy na plném slunci.

Množí se semeny a kořenovými výmladky nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Fabaceae (Bobovité)

Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:

Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019