zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 102x

Trvalky : Magnoliopsida / Saxifragales / Saxifragaceae

Rodgersia (Rodgersie)

Listy jsou tmavězelené, větší, tuhé, dlanité a dlouze řapíkaté. Kvete bílými, bleděčervenými, růžovými, žlutými až zelenobílými květy ve vzpřímených nebo převislých hroznech. Plodem je tobolka.

Vyhovuje ji dobře propustná půda bohatá na živiny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Rodgersia aesculifolia (Rodgersie jírovcová)

Dorůstá výšky až 1m. Listy se podobají jírovci (odtud druhové jméno). Kvete bílými nebo růžovými květy v kuželovitém květenství.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: R. platyphylla

Rodgersia henrici

Kvete bleděrůžovými květy v květenství o výšce až 50cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Rodgersia pinnata (Rodgersie křídlatá)

Pochází z Číny. Patří mezi trvalky. Pod zemí vytváří hlízu. Dorůstá výšky až 0,9 (i 1, 5)m. Listy jsou tmavězelené, lesklé, zpeřené, jařmo krátké, koncových lístků je 3 - 5ks, boční lístky jsou 3 - 4 a mají eliptický tvar. Lodyžní listy jsou menší a tvoří je obvykle pouze 3 lístky. Spodní strana je hnědě brvitá, zejména na žilnatině, okraj je 2x zubatý. Kvete bílými červenými či růžovými květy v bohatém květenství. Kališní lístky jsou žláznatě ochlupené, žilky se spojují na konci lístku, tyčinek má 10 a pestíky 2. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce i stín a lehká vlhká půda bohatá na živiny. Čím intenzívnější slunce, tím má větší nároky na vláhu. Je mrazuvzdorná do -34°C.

Množí se semeny nebo dělením trsů.

RodgersiaPinnata.jpg
681 x 908 px
450.41 kB

Rodgersia podophylla (Rodgersie stopkolistá)

Pochází z Číny, Japonska a Koreje. Dorůstá výšky až 1,2 (i 1,5)m. Pod zemí vytváří oddenek. Listy jsou dlouhé až 40cm a tvoří je 5 zubatělaločnatých lístků, které jsou v mládí hnědé, vrásčité, později zelené a na podzim bronzovočervené. Kvete žlutobílými až béžovými květy v převislých zakulacených hroznech. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a vlhká půda bohatá na živiny. Je mrazuvzdorná.

Množí se dělením nebo semeny.

RodgersiaPodophylla.jpg
532 x 800 px
318.28 kB RodgersiaPodophylla2.jpg
532 x 800 px
277.1 kB RodgersiaPodophylla3.jpg
532 x 800 px
267.59 kB RodgersiaPodophylla4.jpg
1200 x 797 px
592.95 kB

Synonyma: R. japonica

Rodgersia sambucifolia (Rodgersie bezolisté)

Dorůstá výšky až 1m. Listy jsou 3 - 5tičetné, podobné bezu (odtud druhové jméno). Kvete bílými květy v hustých latách. Existuje vnitrodruhový taxon:

RodgersiaSambucifolia.jpg
532 x 800 px
244.13 kB

Rodgersia tabularis

Roste v Číně a Koreji. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky až 1,5m. Pod zemí vytváří tlustý plazivý oddenek. Stonek je drsný a žláznatě ochlupený. Listy vyrůstající přímo z oddenku mají až 60cm drsné žláznatě ochlupené řapíky, čepel je okrouhlá, v průměru může mít až 1m, štítovitá, nepravidelně zubatá. Lodyžní listy jsou menší a dlanité. Kvete v 20cm bohaté latě, korunní lístky jsou žláznatě ochlupené.

Vyhovují ji vlhké lesy a okraje potoků.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019