zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 68x

Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Rubus

Rubus caesius (Ostružiník ježiník)

Dorůstá výšky 0,5 - 1 (i 3)m. Do oblouku prohnutý stonek je nestejnoměrně pokrytý štětinatými trny. Nové výhony jsou modře ojíněné. Listy má 3 - 7mi četné a mají pilový okraj. Vytváří i kopinaté palisty. Kvete ve vrcholíku bílými květy s 5ti okvětními lístky. Plod modročerné barvy tvoří shluk drobných kuliček.

Vyhovují mu vlhké půdy bohaté na živiny, lužní lesy, okraje cest, rumiště, atp.

RubusCaesius.jpg
500 x 778 px
147.62 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: R. caeruleus, R. caesius subsp. aquaticus, R. caesius subsp. leucosepalus, R. caesius subsp. turkestanicus, R. caesius var. agrestis, R. caesius var. annotinus, R. caesius var. aquaticus, R. caesius var. arenarius, R. caesius var. arvalis, R. caesius var. duinensis, R. caesius var. dunensis, R. caesius var. palustris, R. caesius var. turkestanicus, R. caesius var. umbrosus, R. coeruleus, R. fruticosus subsp. caesius, R. humilis, R. ligerinus, R. mitissimus, R. polymorphus var. caesius, R. psilophyllus, R. rivalis, R. sabulosus, Selnorition cesius

Popis rodu Rubus

cenikceny již od 69,00 Kč s DPH

Ostružiník je velmi bohatý rod. Obsahuje více než 1000 druhů. Pochází ze všech kontinentů, kromě Antarktidy. Roste v podobě keře kotlovitého tvaru. Výška dosahuje max. 3m. Listy jsou 3 - 5ti četné, bývají chlupaté vejčitého tvaru se zašpičatěním na konci a pilovitým okrajem. Pruty bývají v mládí chlupaté, u některých druhů ostnaté. Květy mají barvu bílou nebo různé odstíny růžové. Má vždy 5 okvětních lístků. Větší odrůdy se pak vzhledem velmi podobají růži. Plodem je souplodí (ostružina) skládající se z několika kuliček. Ze země stále vyrůstají nové dřevnatějící pruty, proto je při pěstování vhodné keř udržovat pravidelným řezem. Necháváme pouze 3 netlustší zelené šlahouny. Existuje velké množství kultivarů, např.:

Množí se dělením trsů nebo řízkováním na podzim. Řez u malin provádíme následovně. Po odplození vyřízneme výhony až u země a z ostatních ponecháme max. 8 - 10ks. Remontující maliníky před zimou (nebo v předjaří) seřízneme celé nízko nad zemí. Po vysázení ostružiny v předjaří ponecháme kolem 3 - 4 nejsilnější výhony a zkrátí se na 1/4 - 1/3. Další roky se zcela odřezávají odplozené výhony a z loňských se ponechává kolem 6ti výhonů, které na jaře zkrátíme na 4 - 5 listů.

Používá se v léčitelství.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Rosaceae (Růžovité)

Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019