zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 60x

Listnáče : Magnoliopsida / Malpighiales / Salicaceae / Salix

Salix x simulatrix (Vrba podobná)

Roste ve Skotsku, Skandinávii, severním Rusku a Alpách v podobě plazivého přitisklého bohatě hustě větveného keře. Kříženec S. arbuscula a S. herbacea. Větve jsou červenohnědé až hnědé, v mládí řídce ochlupené, později holé, lesklé. Listy jsou téměř okrouhlé nebo široce vejčité, dlouhé 1,5 - 2,5cm, mírně vroubkované až téměř celokrajné, obě strany lesklé, horní strana tmavězelená, spodní bledší. Jehnědy jsou bohaté, vzpřímené, téměř kulovité, semeníky ochlupené, přisedlé nebo krátce stopkaté.

SalixSimulatrix.jpg
1024 x 768 px
317.8 kB

Popis rodu Salix

cenikceny již od 6,00 Kč s DPH

Pochází ze severní polokoule od arktidy ke kraji subtropů. Co se týče tvaru, nalezneme zde stromy, křoviny, vzácně téměř byliny, plazivé druhy nebo velmi zakrslé. Většina z nich se vyznačuje rychlým růstem, což zapřičiňuje křehkost a také krátkověkost. Patří mezi dvoudomé opadavé (výjmečně stálezelené) rostliny. Širokolistým vrbám se u nás říkalo Rokyty a úzkolistým Vetly. Pupeny jsou kryté jednou obalnou slupkou. Palisty bývají vyvinuté a opadavé. Listy jsou řapíkaté nebo přisedlé, většinou kopinatého tvaru s pilovým nebo zubatým či celokrajným okrajem. Kvete v jehnědách. Samčím zlatožlutým vzpřímeným květům se lidově říká kočičky, samičí vysící jsou nazelenalé. Plodem je zelená tobolka s ochmýřenými semeny. Velmi snadno se kříží. Velkou sbírku vrb naleznete v arboretu Křtiny. Existují vnitrodruhové taxony:

Jedná se o typickou rostlinu zamokřených půd, krajů rybníků, potoků, atp. Zakrslejší druhy mají raději kamenitý substrát a chladnější místo. Plstnaté druhy naopak mají rády půdy sušší.

Množení se provádí řízkováním nebo hřížením, semena záhy ztrácejí klíčivost.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019