zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 111x

Subtropické stromy : Rosopsida / Brassicales / Salvadoraceae

Salvadora (Salvadora)

Roste v podobě stálezeleného stromu nebo keře (i mírně šplhavého). Palisty jsou zakrnělé anebo vstřícné. Listy jsou jednoduché, vstřícné, drobně olejnatě žláznaté. Květenstvím je dlouhá úžlabní a terminální lata, vlastní květy bývají oboupohlavné, bohaté, drobné, kalich je zvonkovitý, krátce 4laločný, koruna také 4laločná, laloky jsou na bázi mírně srostlé a mají 4 tyčinky. Plodem je kulatá mírně dužnatá peckovice. Nejznámějším druhem je S. persica.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Salvadora australis

Roste v jižní Africe v podobě keře nebo stromu s rozkladitou korunou. Dorůstá výšky 3 - 6 (i 7)m. Borka je šedá až šedohnědá, báze šupinatá a drsná, mladé kmínky jsou béžovozelené. Větve jsou převislé a plazí se i po zemi. Listy vyrůstají vstřícně, jsou kožovité, prakticky dužnaté, šedé až modrozelené, drobně šedě ochlupené, úzce podlouhlé, zakulacené, dlouhé 2 - 7cm, široké (0,3 -) 0,5 - 1,7 (i 2)cm, báze sbíhavá a mají krátké řapíky. Květenstvím je krátká větvená hlávky délky 2 - 5cm v paždí listů, vlastní květy jsou drobné a bílé až nazelenalé. Plody jsou růžovozelené, bíle ojíněnévejčité a dlouhé 0,5 - 1cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. angustifolia var. australis

Salvadora oleoides

Roste v Indii, Pakistánu a Íránu v podobě malého stromu.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Salvadora persica (Salvadora perská/Miswák)

Roste v Africe, Arabském poloostrově, dále po Indii a Srí Lanku v podobě stálezeleného keře (i stromu). Dorůstá výšky 1 - 3 (i 9)m. Borka je drsná, šedohnědá. Větve bývají převislé, v mládí obloukovité, zelené a šedě ochlupené. Listy jsou mírně ztlustlé, kopinaté, eliptické nebo až prakticky kulaté, špičaté až zakulacené, světlezelené až tmavězelené, mohou být ochlupené nebo žláznatě bradavičnaté, dlouhé 1,5 - 10 (i 20)cm, široké 1 - 7,5cm, báze klínovitá nebo zakulacená a řapíky jsou dlouhé do 1cm. Květenstvím je lata délky do 10cm, vlastní květy jsou drobné, béžové až bleděžluté, oboupohlavné, v průměru mají 3 - 4mm, kalich je 4četný, lístky dlouhé 1mm, koruna zvonkovitá, 4četná, korunní lístky dlouhé 3mm a na bázi jsou srostlé. Plody jsou průsvitné, bílé, růžové, červené nebo růžovofialové, kulovité a v průměru mají 0,3 - 1cm. Semena si drží klíčivost 3 roky. Domorodci bývá používána jako zubní kartáček. Existují vnitrodruhové taxony:

Dobře snáší zasolené půdy, duny i sucho.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Embelia grossularia, Galenia asiatica


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022