zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 10x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae

Schizolobium (Schizolobium)

Roste od Mexika po Brazílii v podobě stálezeleného stromu. Palisty jsou opadavé. Listy jsou 2x zpeřené, vyrůstají ve spirále, vlastní lístky jsou malé, bohaté, eliptické. Kvete v úžlabních hroznech nebo terminálních latách ze žlutých květů, listence chybí nebo jsou opadavé a korunních lístků je 5 - 6ks. Plodem je zploštělý lopatkovitý lusk s 1 zploštělým semenem.

Pro hnojení doporučuji:
Cererit - univerzální hnojivo 10kg / Cererit - univerzální hnojivo
za 289,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Schizolobium amazonicum

Roste v Brazílii, Kolumbii a Venezuele v podobě stromu. Dorůstá výšky až 40m. Povrch je v mládí ochlupený. Listy jsou dlouhé několik dm, jsou 2x zpeřené, mají 15 - 20 párů primárních dílů, na nich se nalézá 10 - 20 párů lístků, vlastní lístky jsou eliptické, oboustranně zaoblené, dlouhé 2 - 3cm a široké 5 - 8mm. Květy jsou žluté, mají až 6mm stopku, korunní lístky jsou obvejčité a dlouhé 1 - 1,2cm. Plodem je zaoblený krátce svraskle žilkovaný stopkatý lusk délky 6 - 9cm, šířky 3cm.

Růst je rychlý.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. excelsum var. amazonicum

Schizolobium parahyba

Roste od Mexika po Brazílii a Paraguay v podobě stromu s rozkladitou korunou. Dorůstá výšky (25 -) 30 - 40m při průměru kmene u báze až 50cm. Borka je šedozelená. Listy jsou dlouhé až 1m, 2x zpeřené, primárních dílů je 10 - 26párů o délce do 30cm, na nich jsou lístky v 8 - 27 i více párech, vlastní lístky jsou eliptické, lesklé, tupé, zaoblené až hrotité, dlouhé 1,5 - 3,5cm, široké 0,5 - 1,5cm, spodní strana ochlupená, světlejší, báze tupá a řapíky jsou lepkavé, silné a dlouhé do 10cm. Kvete v terminální latě o délce až 90cm, vlastní květy jsou žluté, mají 1 - 1,7cm stopku, kalich ochlupený, dlouhý 1cm a korunní lístky jsou dlouhé 1,5 - 2,2cm. Květy se objevují v době sucha po opadu listů. Plodem je zploštělý lusk délky 8 - 17cm, šířky 2,5 - 5cm a semena jsou zploštělá, dlouhá 2cm a široká 1,2cm. Řadí se mezi nejkrásnější kvetoucí tropické stromy.

Vyhovují mu vlhké i suché smíšené lesy.

SchizolobiumParahyba.jpg
1024 x 768 px
212.17 kB SchizolobiumParahyba2.jpg
1024 x 768 px
209.9 kB

Synonyma: Caesalpinia parahyba, Cassia parahyba, S. excelsum, S. glutinosum, S. kellermanii, S. parahybrum, S. parahybum


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019