zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 9x

Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae

Schotia (Ladnokvět)

cenik ceny již od 24,00 Kč s DPH

Roste v jižní Africe v podobě stromu nebo keře. Palisty jsou nápadné a vytrvalé, listy jsou střídavé, sudozpeřené se 3 - 18ti páry lístků. Květenstvím je úžlabní či terminální lata (dokáže ale výjimečně kvést i ze starého dřeva), listeny jsou malé, záhy opadávají, květy mají 4laločný kalich, 5 korunních lístků v barvě červené až růžové. Plodem je podlouhlý kožovitý lusk obsahující hnědá semena délky 1 - 2cm.

Pro hnojení doporučuji:
Cererit - univerzální hnojivo 10kg / Cererit - univerzální hnojivo
za 289,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Schotia afra

Roste v JAR a Namibii v podobě bohatě větveného zpravidla keřovitého stromu. Dorůstá výšky 3 - 5m. Kmen je křivolaký, sukovitý. Borka je hladká, bleděhnědá, na kmenech podélně rozpraskaná. Listy jsou sudozpeřené, tvořené 4 - 18ti páry lístků, lístky jsou čárkovité až obvejčité, tmavězelené, asymetrické, zúžené až zaoblené, dlouhé 0,5 - 2,5cm, široké 0,2 - 1cm, báze zakulacená a řapíky jsou dlouhé 2 - 4mm. Květenstvím je úžlabní lata délky 7 - 8cm, květy mají červené kališní lístky, korunní lístky jsou červené (i růžové) a dlouhé do 2,5cm. Plodem je dřevnatý podlouhlý lusk délky 5,5 - 12cm, šířky 3 - 3,5cm a obsahuje mírně zploštělá světlehnědá semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Guaiacum afrum

Schotia brachypetala

cenikceny již od 24,00 Kč s DPH

Roste v Zimbabwe, Mozambiku, JAR a Svazijsku v podobě široce rozkladitého stromu s kulovitou korunou. Na chladnějších lokalitách je opadavý. Dorůstá výšky 5 - 10 (i 22)m a šířky 5 - 15m. Větve jsou převislé, ale na koncích stočené vzhůru. Borka je hnědá až šedohnědá a drsná. Listy při rašení růžovočervené, později měďnaté a žluté, sudozpeřené, tvořené 4 - 8mi páry lístků, lístky eliptické, dlouhé 2,5 - 8cm, široké do 4, tmavězelené, spodní strana světlejší, báze asymetrická, okraj zvlněný, řapíčky dlouhé max. 2mm a řapíky jsou dlouhé do 2,5cm. Květenstvím je tmavěčervená lata, květy mají trubkovitý červený kalich délky do 2cm, korunní lístky jsou růžové, dlouhé do 1,5cm, ale mohou i chybě. Plodem je tmavěhnědý lusk délky 6 - 16cm, šířky 4cm a obsahuje vejčitá světlehnědá semena o průměru 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. semireducta

Schotia capitata

Roste v JAR a Mozambiku v podobě malého stromu nebo šplhavého keře. Dorůstá výšky do 7m. Borka je šedá, hladká, později tmavá a drsná. Listy jsou sudozpeřené, tvoří je 3 - 5 párů lístků, lístky jsou přisedlé, kulaté až eliptické, špičaté, lesklé, tmavězelené, široce zúžené až zakulacené a vykrojené, dlouhé 1,5 - 2,5cm, široké 1 - 1,8cm a řapíky jsou dlouhé 1 - 6mm. Květenstvím je hustá hlávka nebo lata o průměru 3 - 8cm, květy mají červené korunní lístky délky do 1,5cm tvaru úzce obvejčitého a kališní lístky jsou také červené. Plodem je dřevnatý hnědý zploštělý lusk délky 12cm, šířky 4cm a obsahuje světlehnědá eliptická semena průměru 1,5 - 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. transvaalensis

Schotia latifolia

Roste v JAR v podobě stromu. Dorůstá výšky 3 - 12m. Borka je hladká, šedá až hnědočervená. Listy jsou sudozpeřené, dlouhé do 10cm, tvoří je 3 - 5 párů lístků (na konci největší), jsou eliptické, zakulacené, vykrojené, dlouhé 2,5 - 6cm, široké 1,4 - 3cm, báze asymetrická a řapíky jsou dlouhé do 2cm. Květenstvím je svazeček, vlastní květy jsou růžové až bělavé a korunní lístky dlouhé do 2,5cm. Plodem je světle hnědočervený zploštělý dřevnatý lusk délky do 15cm, šířky 4cm a obsahuje eliptická zploštělá semena průměru do 2cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019