zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 57x

Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae / Sechium

Sechium edule (Čajot/Mexická okurka/Sladkojam)

Pochází z vyšších poloh středního Mexika. Patří mezi víceleté popínavé jednodomé byliny. Spletené tenké lodyhy dorůstají délky 20 - 50m. Pod zemí vytváří až 10kg hlízu. Stonky jsou pokryté jemnými chloupky. Okrouhlé listy se srdčitou bází a 3 - 7 ztupenými laloky mají délku 10 - 25cm, jsou drsné a mají pilový okraj. Kvete v paždí listů drobnými zelenavými či béžovými květy. V hroznech dlouhých 6 - 30cm se vytváří samčí květy, samičí jsou osamocené. Plodem je bobule ve tvaru hrušky. Má délku 7 - 15 (i 20)cm, průměr 5 - 8cm a váhu 0,3 - 0,5 (i 2)kg. Povrch je zelený, brázditý. Povrch je světlezelený, má tenkou hladkou slupku. Dužina je bělavě průsvitná, bohatá na tekutinu, nasládlé chuti. Obsahuje jediné zploštělé semeno délky 3 - 5cm.

Potřebuje půdu bohatou na živiny a teplo. Příliš vysoké teploty rostlinám nesvědčí.

Množí se vegetativně vylomenými výhony nebo semeny. Zasazujeme ale celé plody mírně šikmo vrcholovou částí směrem dolů.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Sechium

Nejznámnějším druhem je S. edule (Čajot).

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cucurbitaceae (Tykvovité)

Existuje asi 125 rodů s až 960 druhy. Jedná se o velmi známou čeleď díky jedlým plodům jejich rostlin. Patří sem dýně, okurky, melouny, atp. Některé plody ale neslouží ke konzumaci a dají se naopak využít k výrobě hudebních nástrojů, nádob, léků, atd. Pochází zejména z tropů Ameriky, Afriky i Asie. Stonky jsou převážně popínavé nebo plazivé či liánovité a často také ochlupené. Jedná se tedy převážně o byliny s úponkami, ale najdou se i dřevnaté druhy nebo sukuleny se stonkovou hlízou. Listy vytváří střídavé, jednoduché nebo dlanitě laločnaté. Obvykle kvetou velkými jednopohlavnými bílými nebo žlutými květy. Plodem je tobolka nebo bobule. Množí se semeny.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019