zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 39x

Kapradiny : Lycopodiopsida / Selaginellales / Selaginellaceae / Selaginella

Selaginella helvetica (Vraneček švýcarský)

Cirkumboreální. Dorůstá výšky 20 - 30cm. Má poléhavé zploštělé lodihy, listy vyrůstají ve 4 řadách. Ve spodních dvě řady jsou větší než vrchní. U nás patří již mezi nezvěstné druhy A2.

Roste na vlhkých mechových loukách, skalkách a štěrkových usazenínách.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Popis rodu Selaginella

Rod Selaginelleae do kterého vraneček patří je jediným zástupcem. Existuje na 700 druhů. U nás jsou prodávány odolnější druhy snášející lépe zimu (min. teplota 5°C). Velké množství druhů roste jako epifyt. Vranečky vytvářejí vidličnatě rozvětvené lodyhy pokryté šupinatými listy. V místě rozdělení vytváří k zemi se táhnoutcí kořenonoše s kořínky. Na koncích jednotlivých lodych listy vytvářejí výtrusnice seskupené do klásků. Nacházejí se zde jak samčí tak samičí. Některé druhy vytvářejí dceřiné rostliny přímo na listech matky.

Vyžadují stále vlhký vzduch i substrát, ne však přemokřený. Nesmí být na přímém slunci, lepší je polostín, rozptýlené světlo nebo přímo stín. Ideální teplota je pokojová.

Množí se dělením trsů bez ohledu na roční dobu nebo řízky z vrchních větviček.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019