zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 72x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Pericallis

Pericallis lanata

Pochází z Tenerife. Roste v podobě polokeře. Dorůstá výšky 0,15 - 0,4 (i 1)m. Stonky jsou vystoupavé až poléhavé, hustě ochlupené. Listy jsou dlouhé až 15cm, tvaru vejčitě srdčitého až téměř okrouhlého, okraj je řídce zubatý nebo peřenoklaný, okraje 5 - 7milaločné, na spodní straně hustě ochlupený a mají řapíky. Kvete v úboru o průměru 3 - 5cm seskupených ve svazečcích v řídkých chocholících, voní po fialkách, okvětní lístky jsou růžovočervené, terčové růžovofialové.

Vyhovují mu kamenité svahy, skály, zdi, atp.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Cineraria aurito, Cineraria lanata, P. lanata var. cyanophthalma, Senecio heritieri

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Pericallis

Rostou v podobě trvalky nebo polokeře na Madeiře, Kanárských ostrovech, Kapverdách a na pobřeží jižního Maroka. Listy jsou dlanitě žilnaté a laločnaté. Kvete v úborech samostatnými květy, v chocholících nebo latách. Plodem je nažka. Existuje vnitrodruhový taxon:

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Asteraceae (Hvězdnicovité)

Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020