zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 10x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae

Serissa

Roste ve východní a jihovýchodní Asii v podobě keře. Palisty jsou spojené v pochvu. Listy jsou vstřícné a mají velmi krátké řapíky. Květenství může být terminální anebo se objevuje ve svazcích v paždí listů, vlastní květy jsou oboupohlavné. Plodem je zakulacená peckovice.

Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a dobře propustná půda bohatá na živiny. Snáší teploty min. 7 - 10°C.

Množí se řízky.

Pro hnojení v době před květem nebo plodem doporučuji:
Kristalon PLOD A KVĚT 0, 5kg / Hnojivo pro plod a květ - univerzální
za 105,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Serissa japonica (Serisa páchnoucí/Strom tisíce hvězd)

Roste od Indie, Číny a Japonska po jihovýchodní Asii v podobě stálezeleného nebo polostálezeleného keře. Dorůstá výšky do 45 - 60cm. Větve jsou našedlé a mohou být v mládí ochlupené. Palisty jsou dlouhé do 3mm. Listy jsou mírně vejčité až obvejčité, celokrajné, špičaté, mírně kožovité, tmavězelené, dlouhé 0,4 - 2,5cm, široké 2 - 1,2cm, žilnatinu tvoří 2 - 3 páry žilek, spodní strana je světlejší, báze klínovitá a řapíky jsou dlouhé do 2mm. Při mnutí vydává nepříjemný zápach. Kvete samostatnými květy anebo v chudých květenstvích v paždí listů anebo terminálně, koruna je bílá nebo narůžovělá, má 4 - 6 laloků, průměr 1cm a trubka je dlouhá 5mm. Plodem je bobule délky do 5mm obsahující 2 semena. Hodí se pro bonsajové pěstování. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji dostatek světla (v létě ne přímé slunce), chladnější místo (ideálně kolem 15°C), vlhký vzduch, stále vlhký dobře propustný substrát, hnojí se 1x za 14 dní (může se i na list), dobře snáší řez a zimuje ideálně při teplotě 2 - 15°C.

SerissaJaponica.jpg
1024 x 768 px
156.95 kB SerissaJaponica2.jpg
720 x 960 px
372.88 kB SerissaJaponica3.jpg
720 x 960 px
331.27 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Buchozia coprosmoides, Democritea serissoides, Dysoda fasciculata, Dysoda foetida, Leptodermis nervosa, Leptodermis venosa, Lycium foetidum, Lycium japonicum, S. crassiramea, S. democritea, S. foetida, S. foetida f. plena, S. foetida f. pleniflora, S. foetida var. crassiramea, S. kawakamii, S. serissoides


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019