zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 8x

Keře : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae

Sibiraea (Sibiřanka)

Jedná se o dvoudomé opadavé keře. Rostou na Sibiři a v západní Číně. Listy jsou střídavé, jednoduché, celokrajné, seskupené na konci krátkých větví a jsou téměř přisedlé. Kvete jednopohlavnými květy v latnatých hroznech nebo přímo v latech. Kališních i okvětních lístků je 5, kalich je zvonkový. Plody jsou holé, vzpřímené a většinou se jedná o 2semenné měchýřky.

Množí se semeny nebo zelenými řízky.

Na podzimní hnojení doporučuji:
Kristalon PODZIM 0, 5kg / Podzimní hnojivo - univerzální
za 119,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Sibiraea angustata

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. laevigata var. angustata

Sibiraea laevigata (Sibiřanka hladká)

Roste na jižní Sibiři a západní Číně v podobě hustého keře. Dorůstá výšky 1 (i 1,5)m. Větve jsou červenohnědé. Listy mají dlouze kopinatý, eliptický nebo vejčitý až úzce obvejčitý tvar délky 4 - 9 (i 11)cm s klínovitou bází a špičkou na konci, jsou celokrajné, horní strana sivozelená, lesklá, spodní světlejší. Jsou stěsnané k sobě. Kvete na 2 - 6mm stopkách s čárkovitými až kopinatými listeny. Vlastní květy jsou malé, zelenobílé nebo nažloutlé, v průměru 5 - 7mm, seskupené do vzpřímených 7 - 12cm dlanitých holých hroznech nebo latech. Občas kvete opakovaně i na podzim. Plody mají délku 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín, vlhké vápenité kamenité dobře propustné půdy. Je mrazu- i suchovzdorný. Nemá rád vysokou vlhkost.

SibiraeaLaevigata.jpg
500 x 752 px
176.71 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: S. altaiensis, S. croatica, S. glaberrima, Spiraea altaica, Spiraea altaiensis, Spiraea laevigata

Sibiraea tianschanica

Roste ve střední Asii v podobě keře. Dorůstá výšky do 50cm. Větve jsou tlusté. Přisedlé listy mají úzce kopinatý tvar se špičkou, báze je protažená, okraj může být mírně brvitý, délka dosahuje 2 - 6cm a šířka 4 - 7mm. Kvete v latech ze 4 - 6ti hroznů o délce 2,5 - 7cm. Vlastní květy jsou natěsnané, spodní mají 0,5 - 3mm stopku, ostatní jsou přisedlé. Plody jsou holé, dlouhé 3,5 - 4mm a průměr mají 1 - 2mm.

SibiraeaTianschanica.jpg
532 x 800 px
190.3 kB SibiraeaTianschanica2.jpg
900 x 1200 px
540.64 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Spiraea altaiensis var. lancifolia, Spiraea laevigata var. tianschanica

Sibiraea tomentosa (Sibiřanka plstnatá)

Roste v Yunnanu v Číně v podobě keře o výšce 0,4 - 1m. Mladé větve jsou jemně ochlupené, olysávají. Střídavé listy jsou seskupené na koncích větví, mají dlouze obvejčitý až obkopinatý tvar s klínovitou bází a špičatým koncem, v mladí jsou z obou stran bíle plstnaté, později pouze řídce, mají délku 5 - 7cm a šířku 2 - 2,5cm. Kvete v 5 - 8cm hustých žlutobílých latech s květy o průměru 5 - 8mm na 2mm stopkách. Plodem je 3 - 4mm měchýřek.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019