zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 33x

Subtropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Abutilon

Abutilon grandifolium (Mračňák velkolistý)

Pochází z Jižní Ameriky. Roste v podobě keře. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 3)m. Povrch větví a řapíku je voskovitý a ochlupený. Palisty jsou dlouhé 0,8 - 1,5cm. Listy mají vejčitý až kopinatý (i 3úhlý) tvar se špičkou, délku (1 -) 3 - 18cm, šířku 2 - 13cm, báze je srdčitá, žilnatinu tvoří 7 - 9 žilek a řapíky jsou dlouhé 4 - 10cm. Květenství je 1 - 3četné, vlastní květy mají kališní lístky jsou kopinaté, dlouhé 1 - 1,5cm (v době plodu až 2,5cm), široké 5 - 7mm, zejména na bázi ochlupené, koruna má v průměru 2 - 3,5cm, korunní lístky jsou žluté a dlouhé i široké 1 - 1,5cm. Plodenství je 10tičetné, vlastní plod má průměr 1 - 1,5cm, šířku 5 - 7mm a obsahuje 2 - 3 semena velikosti 2mm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. arnottianum, A. kauaiense, A. molle, A. molle var. grandifolium, A. mollicomum, A. mollissimum var. sandwicense, A. sordidum, A. tortuosum, Sida grandifolia, Sida mollicoma, Sida mollis, Sida sericea

Popis rodu Abutilon

Podle druhu může jít o jednoletku nebo trvalku, keř nebo malý strom. Dorůstá výšky 1 - 10m. Větve bývají ochlupené. Listy jsou stálezelené, bývají dlanitě laločnaté a mírně srdčité. Ve vhodných podmínkách kvete po celý rok. Květy jsou velké zvonkovité, barvy červené, žluté a bílé, mohou být seskupené do hroznů nebo lat a mají 5 kališních i okvětních lístků a semeníky jsou 5tipouzdré. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu pokojová teplota. Přezimje při 10 - 18°C. Potřebuje vydatnou zálivku. Hnojíme 2x měsíčně tekutými hnojivy. V zimě zálivku i hnojení omezíme. Na jaře se provádí seříznutí a přesazení.. Nemá specifické nároky na substrát.

Množíme stonkovými řízky a semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020