zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 27x

Keře : Magnoliopsida / Saxifragales / Hamamelidaceae

Sinowilsonia (Sinowilsonie)

Existuje pouze 1 druh. Pochází z Číny. Roste v podobě opadavého keře či nízkého stromu. Větve jsou v mládí plstnaté. Palisty jsou čárkovité a opadávají. Listy jsou velké. Kvete v krátkém klasu nebo hroznu, vlastní květy mají 5 kališních lístků bez okvětních a tyčinek mají 5. Plodem je zakulacená dřevnatá tobolka.

Vyhovuje jim úrodná nezásaditá půda na plném slunci nebo mírném stínu.

Množí se semeny nebo zelenými řízky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Sinowilsonia henryi (Sinowilsonie Henryova)

Roste v Číně v podobě keře až stromu. Dorůstá výšky do 8m. Větve jsou hvězdicovitě ochlupené a pupeny jsou bez šupin. Palisty jsou čárkovité, dlouhé 8mm a zanechávají drobné jizvy. Listy jsou široce vejčité, špičaté, drobně špičatě zoubkované, hvězdicovitě ochlupené, dlouhé 10 - 18cm, báze je srdčitá, žilnatinu tvoří 7 - 9 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,8 - 1,5cm. Kvete zelenými nevýraznými jednopohlavnými květy seskupenými do převislého hroznu, mají 5 kališních lístků, samčí jsou dlouhé 3 - 5cm, samičí 2 - 3cm (za plodu až 15 - 20cm). Plodem je dřevnatá 1cm dlouhá tobolka obsahující 8mm semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji půdy bohaté na živiny na plné slunci nebo mírném stínu. Nesnáší vápník. U nás je zimovzdorný.

Množí se semeny, které musí projít 1 - 2letou stratifikací. Obvyklejší je řízkování nebo roubování na Hamamelis.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019