karta rostliny zobrazena tento rok 24x
poslední revize 20.02.2025
Subtropické byliny : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Orthrosanthus
Roste v Austrálii v podobě trsnaté trvalky. Dorůstá výšky 30 - 60cm a šířky 30cm. Listy jsou mečovité, tuhé, špičaté, dlouhé 16 - 50cm a široké 2 - 6mm. Květenství je vrcholové, větvené, má 2 - 4 listeny délky 2 - 10cm, vlastní květy vyrůstají po 3 - 8ks, jsou 6tičetné, modře fialové, listeny toulce jsou podlouhlé až vejčité, dlouhé 1,2 - 2cm, korunní lístky jsou obvejčité, tupé a dlouhé 1,2 - 2cm. Plodem je tobolka délky 1,2 - 2cm.
Vyhovují mu vřesoviště a pobřežní písčiny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 10
Synonyma: Eveltria multiflora, Libertia azurea, Libertia stricta, O. multiflorus var. hebecarpus, Sisyrinchium cyaneum, Sisyrinchium multiflorum
Roste v horách střední a Jižní Ameriky nebo v Austrálii jako krátkověká trvalka. Pod zemí vytváří krátký dřevnatý oddenek. Listy tvoří plochý vějíř, jsou mečovité a dlouhé až 45cm. Květenství je 2 - 8mikvěté, vlastní květy jsou modré nebo žluté, 6tičetné, o průměru 5cm a občas s tmavými žilkami. Nejznámějším druhem je O. multiflorus.
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a vlhká dobře propustná půda.
Množí se semeny nebo dělením oddenků.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
literatura: