zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 367x

Zelenina : Magnoliopsida / Solanales / Solanaceae / Solanum

Solanum lycopersicum (Rajče jedlé/Rajče)

cenik ceny již od 15,00 Kč s DPH

Pochází ze And Jižní Ameriky. Patří mezi trvalky, ale v drtivé většině se pěstuje jako jednoletka. Dorůstá výšky 0,4 - 1,5 (i 2)m. Povrch je pokrytý drobnými žláznatými chloupky. Listy vyrůstají střídavě, mají vejčitý zašpičatělý tvar s mělkými ostře dělenými přetrhovaně lichozpeřenými laloky. Kvete žlutými květy ve vijanech. Plodem je kulovitá bobule žluté nebo červenooranžové barvy o průměru 2 - 8cm. Využívají se ke konzumaci. Existuje nepřeberné množství kultivarů a odrůd.

Vyhovuje mu plné slunce a půda bohatá na živiny s pH 5,5 - 6,8. U tyčkových rajčat stonky zaštipujeme tak, aby rostlině zůstal pouze 1 stonek. Na hnojení je vhodný granulovaný hnůj. Zálivku provádějte tak, aby voda nepřišla do styku s listem. Sazeničky vysazujte na finální místo hluboko, klidně až po spodní listy které odstraníte. Vhodné je rostlinu zamulčovat např. travou kvůli zamezení odparu vody. Při sklizni odstraňujte listy pod sklízenými plody. V přírodě roste na rumištích, skládkách a jiných štěrkovitých místech. Jsou citlivé na mráz.

Množí se semeny.

SolanumLycopersicum.jpg
638 x 850 px
165.04 kB SolanumLycopersicum2.jpg
638 x 850 px
110.85 kB SolanumLycopersicum3.jpg
1024 x 768 px
134.47 kB SolanumLycopersicum4.jpg
1127 x 845 px
145.19 kB SolanumLycopersicum5.jpg
1024 x 768 px
231.34 kB SolanumLycopersicum6.jpg
1024 x 768 px
115.18 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Lycopersicon cerasiforme, Lycopersicon cerasiforme var. leptophyllum, Lycopersicon esculentum, Lycopersicon esculentum var. cerasiforme, Lycopersicon esculentum var. esculentum, Lycopersicon esculentum var. leptophyllum, Lycopersicon humboldtii, Lycopersicon lycopersicum, Lycopersicum cerasiforme, Scubulon humboldtii, S. humboldtii

Popis rodu Solanum

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Existuje více naž 1000 druhů pocházejících z celé zeměkoule. Povrch bývá jemně chlupatý, občas i pokrytý ostny včetně listů. Plodem jsou bobule různých průměrů a barev. Většinou jsou ale jedovaté.

Vyhovuje jim především pískovitá nebo štěrkovitá půdu rumišť, skládek, okrajů cest atp. a plné slunce.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Solanaceae (Lilkovité)

Existuje v ní asi 96 rodů a více než 2500 druhů. Nalezenou se zde jednoletky, dvouletky i trvalky. Jedná se především o byliny. Patří mezi významnou čeleď, kterou člověk hojně využívá jako zdroj potravin, koření nebo léčivky (ale i jedy). Tvar listů nelze pro velikou rozmanitost obecně definovat. Lze pouze říci, že vyrůstají střídavě a mají často zvlněný okraj. Květy mívají 5 okvětních lístků. Plodem může být bobule nebo toboka. Nejznámějšími zástupci jsou: brambor, rajče, paprika a tabák.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022