zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 49x

Keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae

Spartium (Vítečník)

Existuje pouze jediný druh.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Spartium junceum (Vítečník sítinovitý/Rutovec sitinový/V. sítinolistý)

Pochází ze středozemí z makchií a gariguí. Podobně jako Cytisus roste v metlovitém tvaru keře. Dorůstá výšky (1 -) 2 - 4 (i 5)m. Tloušťka téměř lysých vzpřímených tuhých šedozelených větví dosahuje až 5 (i 10)cm. Záhy opadavé listy jsou úzce kopinaté, dlouhé 1 - 3cm, široké 0,4 - 1 (i 1,5)cm a na spodní straně ochlupené. Květenství je 5 - 25tičetné, dlouhé až 40cm, vlastní květy mají kalich délky 0,8 - 1cm, koruna je žlutá, dlouhá 1,7 - 2,5 (i 3,2)cm a široká 1,5 - 2,2cm. Plodem je (4 -) 6 - 10 (i 12)cm dlouhý, 6 - 8mm široký hnědý zploštělý mírně ochlupený lusk obsahující 6 - 18 tmavěhnědých semen. Celá rostlina je jedovatá! Používala se jako žluté barvivo.

Vyhovuje mu plné slunce a suchá (nejlépe vápenitá) půda (potřebné zajistit i na zimu). Dobře snáší řez. Roste často v okolí cest, na sutích, atp.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Genista juncea


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2022