zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 740x

Keře : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Spiraea

Spiraea japonica (Tavolník japonský/T. vrásčitý)

cenik ceny již od 112,00 Kč s DPH

Roste v Japonsku, Číny a Koreji v podobě opadavého hustého keře. Dorůstá výšky (0,5 -) 0,8 - 1 (i 1,5)m. Větve jsou zakulacené (i ploché), v mládí ochlupené, světle hnědé a mírně rýhované. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 2x pilovité, žilnaté, zelené (při rašení hnědočervené), dlouhé 2 - 8cm, široké 1 - 3cm, spodní strana je šedozelená a na žilkách ochlupená. Kvete plochými chocholičnatými 25 - 30tikvětými latami o průměru (5 -) 10 - 20 (i 50)cm na větvích z minulého roku, vlastní květy jsou růžové až červené, průměru 6mm. Plodem je na švech ochlupený měchýřek. Existují vnitrodruhové taxony:

Nejlépe kvete na plném slunci a v propustné vlhké i vysychavé půdě. Vyskytuje se v lesích, údolích, ale i na skalnatých svazích. Je mrazuvzdorný.

Množí se řízky.

SpiraeaJaponica.jpg
960 x 720 px
442.32 kB SpiraeaJaponica2.jpg
1024 x 768 px
221.58 kB SpiraeaJaponica3.jpg
1024 x 768 px
220.49 kB SpiraeaJaponica4.jpg
600 x 800 px
376.52 kB SpiraeaJaponicaMagicCarpet.jpg
600 x 902 px
352.46 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: S. angulata, S. belloides, S. bullata, S. callosa, S. callosa var. glabra, S. callosa var. pubescens, S. fortunei, S. fritschiana, S. fritschiana var. angulata, S. japonica f. fortunei, S. japonica f. pubescens, S. japonica subsp. glabra, S. japonica var. acuminata, S. japonica var. angulata, S. japonica var. bullata, S. japonica var. fortunei, S. japonica var. glabra, S. japonica var. mayebarai, S. japonica var. ovatifolia, S. japonica var. parvifolia, S. japonica var. pubescens, S. japonica var. tomentosa, S. japonica var. typica, S. koreana, S. koreana var. macrogyna, S. koreana var. rosea, S. microgyna, S. microgyna var. velutina

Popis rodu Spiraea

cenikceny již od 112,00 Kč s DPH

Pocházejí ze severní polokoule, zejména z východní Asie a nejvíce druhů lze nalézt v Číně a okolí. Mají podobu keře a dorůstá výšky 0,05 - 5m. Listy jsou jednoduché, 1 - 2x pilovité nebo až hluboce laločnaté. Kvete bílými až červenými květy ve svazečcích, chocholících nebo latách, vlastní květ má 5 kališních i korunních lístků s délkou do 5mm. Plodem je měchýřek.

Vyhovují mu místa na slunci nebo v mírném stínu. Je odolný ke znečištěnému ovzduší. Doporučuje se pravidelné zmlazování řezem.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Rosaceae (Růžovité)

Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
DONATE / příspěvek na provoz stránek         Instagram         © Aleš Kyral 2007 - 2023