zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 13x

Užitkové / Technické : Magnoliopsida / Sapindales / Meliaceae

Swietenia

Roste od jižní Floridy a Karibiku přes Mexiko a střední Ameriku po Bolívii. Rod byl pojmenován po Gerardu van Swietenovi (1700 - 1772). Obvykle se jedná o středně vysoké stálezelené nebo poloopadavé stromy o výšce 20 - 45m s průměrem kmene do 2m. Listy bývají zpeřené, dlouhé 10 - 30cm a tvoří je 3 - 6 párů lístků délky 5 - 15cm. Plod je hruškovitá, 5tikomorová tobolka délky 8 - 20cm obsahující mnoho okřídlených semínek délky 5 - 9cm. Tento rod poskytuje mahagonové dřevo - zvláště druh S. mahagoni.

Synonyma: Elutheria, Mahagoni, Roia, Suitenia

Na hnojení doporučuji:
NPK - univerzální hnojivo 3kg / NPK - univerzální hnojivo
za 79,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Swietenia humilis

Roste v Tichém oceánu, střední Americe a Mexiku. Dorůstá výšky 6m. Plody a semena jsou jedovaté. Je zapsaný v seznamu CITES.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: S. bijuga, S. cirrhata

Swietenia macrophylla (Mahagon velkolistý)

Roste na atlantickém pobřeží střední Ameriky, Jižní Ameriky až po Bolívii. Dovezený byl ale i do několika Asijských zemí. Je zapsaný v seznamu CITES.

SwieteniaMacrophylla.jpg
1024 x 768 px
127.64 kB

Synonyma: S. belizensis, S. candollei, S. krukovii, S. macrophylla var. marabaensis, S. tessmannii

Swietenia mahagoni (Mahagon)

Roste od jižní Floridy před Kubu, Jamajku až Hispaniolu. Patří mezi poloopadavé stromy. Dorůstá výšky 30 - 35m při průměru kmene až 3m. Sudozpeřené listy jsou dlouhé 12 - 25cm a tvoří je 4 - 8 lístků délky 5 - 6cm a širokých 2 - 3cm. Kvete drobnýnimu bleděžlutými 5tičetnými květy v latách. Plodem je vejčitá 5 - 10cm dlouhá a 3 - 6cm široká dřevnatějící tobolka obsahující mnoho okřídlených semen.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Cedrela mahagoni, S. acutifolia, S. fabrilis, S. mahagoni var. praecociflora, S. mahogani, S. mahogoni


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019