zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 65x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae

Taiwania (Taiwanie)

Rostou v Číně a Mynmaru. Patří mezi stálezelené jednodomé stromy. Hlavní větve jsou vodorovně rozkladité, v mládí ochlupené, štíhlé, podlouhlé, zimní pupeny malé, jehlice vyrůstají ve spirále, jsou 2tvářné, na starších větvích husté, šídlovité, šupinovité, na řezu 3 - 4úhlé, stomatální pruhy z obou stran, báze sbíhavá, konec špičatý nebo tupý, na mladých rostlinách ve tvaru písmene S, vejčité nebo šídlovité, na řezu 4úhlé. Samčí šištice vyrůstají v terminálních svazečcích. Samičí šištice terminální, samostatné, vzpřímené, malé, šupiny zralých šištic klínovitě zúžené v nehet, kožovité, téměř celokrajné, hustě jemně ochlupené. Semena jsou plochá s postranními křídly.

Do substrátu doporučuji použít:
Přírodní rašelina
za 8,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Taiwania cryptomerioides (Taiwanie kryptomeriovitá)

Roste v Číně, Myanmaru a Vietnamu v podobě stromu s kuželovitou nebo široce okrouhlou korunou. Pravděpodobně se dožívá věku až 2000let. Dorůstá výšky až 75 (i 90)m při průměru kmene až 3,5m. Borka je hnědošedá, praská v dlouhých nepravidelných šupinách. Jehlice na starých větvích jsou dlouhé 1,5 - 9mm, široké 0,8 - 2,5mm, na horní straně je 6 - 9 stomatálních pruhů a na spodní 2. Jehlice na mladých exemplářích svírají úhel 40 - 70°, jsou modrozelené, dlouhé 1 - 2,5cm, široké 1,2 - 2mm, z obou stran mají 3 - 6 stomatálních řad. Samčí šištice vyrůstají ve svazečcích po 2 - 7ks, samičí jsou krátce válcovité až úzce eliptické, dlouhé 1 - 2,2cm, široké 0,6 - 1,1cm. Semena jsou dlouze vejčitá, úzce eliptická nebo až téměř obvejčitá, dlouhé 4 - 7mm, široká 1,5 - 4,5mm.

Vyhovuje ji plné slunce až polostín a písčitá stále vlhká půda. Je mrazuvzdorná do -12°C.

TaiwaniaCryptomerioides.jpg
681 x 908 px
376.18 kB TaiwaniaCryptomerioides2.jpg
1024 x 768 px
223.38 kB TaiwaniaCryptomerioides3.jpg
681 x 908 px
406.92 kB TaiwaniaCryptomerioides4.jpg
900 x 1200 px
584.91 kB

Synonyma: Eotaiwania fushunensis, T. cryptomerioides var. flousiana, T. flousiana, T. fushunensis, T. yunnanensis

Taiwania flousiana

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019