zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 48x

Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Lamiales / Bignoniaceae

Tecomanthe

Jedná se o stálezelené popínavé nebo plazivé keře až liány. Listy jsou vstřícné, zpeřené, tvořené 1 - 7mi páry lístků, vlastní lístky jsou celokrajné nebo zubaté, na spodní straně drobně tečkovitě žláznaté. Kvete v krátkých převislých hroznech na starém dřevě v uzlinách (vzácně terminálně nebo v paždí) na krátké stopce, listeny jsou malé, vlastní květy vstřícné, mají stopky s 2mi úzkými listenci, kalich zvonkovitý s 5ti 3úhlými laloky, trubka má malé různě velké laloky, barva bývá růžová, má 5 tyčinek a semeníky jsou holé. Plodem je zakulacená nebo zploštělá tobolka se stopkou nebo zobanem a obsahuje mnoho semen s křídlem.

Vyhovuje ji dobře propustná půda bohatá na živiny, polostín a teplota min. 16 - 18°C.

Množí se semeny nebo polovyzrálými řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Tecomanthe dendrophila

Roste na Moluckých ostrovech, Nové Guineji a Šalamounových ostrovech v podobě liány. Dorůstá délky 20 - 30m. Listy jsou zpeřené, tvořené 1 - 2ma páry lístků, vlastní lístky jsou úzce vejčité, celokrajné, na konci tupě špičaté s několika zuby, mají délku 3 - 13cm, šířku 1,5 - 7cm, žilnatina je na spodní straně vystouplá a řapíčky jsou dlouhé 2 - 8mm. Kvete v 6 - 20tičetných hroznech na starém dřevě s délkou 0,5 - 13cm, vlastní květy mají 1 - 2cm stopky, kalich zelený a načervenalý délky 1,3 - 4cm, laloky 3úhlé, tupě špičaté, dlouhé 0,8 - 1,5cm, široké 0,5 - 1cm, koruna dlouhá 0,7 - 1,1cm, trubka růžová až světlečervená s béžovými až žlutými konci. Plodem je válcovitá tobolka se stopkou a zobákem, má délku 17 - 30cm, šířku 3 - 4cm a obsahuje okřídlená semena o celkové délce 2,5 - 3,5cm a šířce 1,3 - 1,5cm.

TecomantheDendrophila.jpg
681 x 908 px
439.88 kB

Synonyma: Campsis amboinensis, Campsis dendrophila, Dendrophila trifoliata, Gelseminum amboinense, Gelseminum dendrophilum, Pandorea amboinensis, Pandorea dendrophila, Tecoma amboinensis, Tecoma dendrophila, T. acutifolia, T. amboinensis, T. bureavii, T. elliptica, T. gjellerupii, T. gloriosa, T. venusta

Tecomanthe hillii

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Gelseminum hillii, Tecoma hillii

Tecomanthe speciosa

Roste na Novém Zélandě v podobě ovíjivé rostliny. Dorůstá výšky až 9m. Větve jsou tlusté, lesklé, zelené a hladké. Listy jsou lichozpeřené, tvořené 2mi páry lístků, vlastní lístky kožovité, tmavězelené, terminální mírně obvejčitý, dlouhý 9 - 18cm, tupý, postranní jsou dlouhé 5 - 12cm a řapíky jsou tlusté, dlouhé 7cm. Kvete v až 30tičetných chocholících, květy jsou bílé, nazelenalé, kalich má délku 1cm, je zelený, sametový, trubka má 2 pysky, je plstnatá a dlouhá 3cm. Plodem je tobolka délky do 18cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Tecomanthe ternatensis

Roste na Molukách a Nové Guineji v podobě liány. Dorůstá délky až 30m nebo i více. Listy jsou zpeřené, tvořené 3 - 4mi páry lístků, vlastní lístky jsou eliptické, špičaté, na konci mají několik zubů, jsou dlouhé 3,5 - 7cm, široké 1,5 - 3cm, báze je zakulacená a řapíčky jsou dlouhé do 3mm. Kvete v hustých 2 - 6cm hroznech na starém dřevě, vlastní květy mají 1cm stopky, kalich zelený délky 1,5 - 2cm, laloky 3úhlé, dlouhé 7mm, v průměru mají 5mm, koruna bílá, později narůžovělá, včetně laloků dlouhá 5 - 6cm, laloky dlouhé 2 - 5mm, široké 1 - 1,5cm a tmavě tečkované.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Tecomanthe volubilis

Roste na Nové Guineji v podobě šplhavého keře. Dorůstá výšky 2 - 5m. Listy jsou 3 - 7mičetné, obvykle tvořené 4mi páry lístků, vlastní lístky holé, lesklé, kožovité, tmavězelené, na spodní straně světlejší, vejčité až obvejčité, špičaté (i tupé), na okraji bývá 1 - 5 tupých zubů, dlouhé 0,8 - 2,5cm, široké 0,5 - 1,5cm, báze bývá klínovitá, žilnatinu tvoří 1 - 5 párů žilek a řapíčky jsou dlouhé do 2mm. Kvete v hroznech s délkou 0,5 - 2,5cm, květy vykvétají v 1 - 3 párech, mají 0,8 -1,3cm stopky, zelený a načervenalý kalich délky 1,5 - 3cm, trubka je zakončená 3úhlými laloky délky 1,5 - 2,5cm, šířky 1,5 - 3cm, koruna je růžová až červená, uvnitř béžová (i červeně pruhovaná) a má délku 6 - 10cm. Plodem je zploštělá tobolka délky 11 - 14cm, šířky 3 - 4cm a obsahuje zploštělá semena průměru 1,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: T. arfakii, T. cyclopensis, T. nitida, T. saxosa, T. volubilis subsp. silvicola, T. volubilis subsp. tenax


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020