zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 82x

Trvalky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae

Telekia (Kolotočník)

Roste v Evropě.

Do substrátu doporučuji použít:
OSMOCOTE 60g
za 16,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Telekia speciosa (Kolotočník ozdobný/Telekova okázalá/Volovec srdcolistný)

Roste v jihovýchodních Alpách, Balkáně, Malé Asii, Kavkaze, východních Karpatech, Slovensku i u nás. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 0,7 - 1,5 (i 2)m. Pod zemí vytváří oddenek. Lodyha je přímá, na vrcholu chudě větvená, ochlupená a při mnutí vydává příjemnou kořeněnou vůni. Přízemní listy mají čapíky a vejčitěsrdčitý tvar o délce 10 - 40cm, vroubkovaně pilovitý okraj, horní listy jsou přisedlé. Kvete v chocholičnaté latě z 2 - 8ks žlutých květů v úboru o průměru 5 - 7cm a zákrovní listeny jsou na vrcholu vně přehnuté a holé. Plodem je nažka.

Vyhovuje mu slunce nebo polostín, blízkost potoků nebo jiného zdroje vlhka, lesní mýtiny, příkopy, atp. v půdě bohaté na živiny. Odolává teplotám do -34°C.

Množí se semeny nebo dělením.

TelekiaSpeciosa.jpg
630 x 840 px
140.83 kB TelekiaSpeciosa2.jpg
1024 x 768 px
141.37 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Synonyma: Buphthalmum cordifolium, Buphthalmum speciosum, T. cordifolia

Telekia speciosissima

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019