zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 3x

Subtropické byliny : Magnoliopsida / Apiales / Apiaceae / Thapsia

Thapsia villosa (Čuřidlo huňaté/https://botany.cz/cs/thapsia-villosa//Tapsia huňatá)

Roste od Francie po Portugalsko, na Menorce a Korsice a dále v Maroku a Tunisku jako trvalka (u nás jednoletka). Dorůstá výšky (0,3 -) 0,7 - 1,9m při průměru stonku (0,3 -) 0,5 - 2cm. Pod zemí vytváří kůlovitý kořen. Přízemní listy mají pochvu o délce (1,2 -) 2 - 8 (i 11,5)cm, čepel je v celku 3úhlá, vejčitá až kopinatá, 1 - 3x peřenosečná, dlouhá (10 -) 12 - 40cm, široká (8 -) 11 - 30cm, úrojky jsou podlouhlé, zvlněné, vroubkované nebo pilovité, zelené, na spodní straně mohou být ochlupené, šedozelené a řapík je také ochlupený. Květenstvím je kulovitý až 1/2kulatý okolík s (6 -) 9 - 29 paprsky, okolíčky jsou 1/2kulaté až kulaté s 18 - 43 (i 115)ti květy, korunní lístky jsou obvejčité a žluté. Plodem je eliptická dvounažka délky (0,7 -) 0,9 - 1,5cm s křídly o šířce 2 - 4mm. Je jedovatý.

Vyhovují ji lesní světliny, středozemní křoviny, okraje cest atp. v kamenité suché půdě.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Popis rodu Thapsia

Pochází z tropické západní Afriky od Senegalu po Gabon.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apiaceae (Miříkovité)

Existuje na 400 rodů a více než 3000 druhů v podobě bylin. Rostliny vydávají aromatickou vůni, mají dutý stonek a kvetou v okolíku žlutými, bílými nebo zelenobílými drobnými kvítky s 5ti okvětními lístky. V této čeledi se najde hodně léčivých bylin nebo koření a rovněž tak jedů.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020