zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 59x

Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Thevetia

Thevetia peruviana (Thevecie peruánská)

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Pochází z tropické Ameriky a Mexika. Roste v podobě bohatě větveného keře. Patří mezi stálezelené rostliny. Je blízce příbuzný oleandru, jak tomu naznačuje i jedno ze synonym. Dorůstá výšky (4 -) 5 - 8 (i 9)m. Při poranění roní mléčnou šťávu. Borka je jemně bradavičnatá, hnědobéžové lesklé barvy. Listy vyrůstají střídavě, mají úzce kopinatý tvar se špičkou, délku 7 - 15cm a šířku 0,5 - 1,5cm, jsou světlezelené a kožovité. Kvete žlutými kornoutkovými květy s 5ti okvětními lístky o délce 3 - 6 (i 8)cm na koncích větví na 5cm stopce. Plody mají elipsovitý tvar délky 2,5 - 3cm, šířky 3 - 4cm. Obsahují 2 - 4 tmavěčervená jedovatá semena.

Snáší mírný přísušek. Přezimuje při min. teplotě 15°C.

Množí se polodřevitými řízky.

ThevetiaPeruviana.jpg
802 x 601 px
67.53 kB ThevetiaPeruviana2.jpg
1122 x 841 px
112.63 kB ThevetiaPeruviana3.jpg
1122 x 841 px
261.7 kB ThevetiaPeruviana4.jpg
1122 x 841 px
128.26 kB

Synonyma: Cascabela thevetia, Cerbera thevetia, T. neriifolia

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Apocynaceae (Toješťovité)

Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020