zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 109x

Subtropické popínavé a převislé : Rosopsida / Celastrales / Celastraceae

Tripterygium (Trojkřídlec)

Pochází od Myanmaru přes Čínu po Koreu a Japonsko. Rostou v podobě opadavých šplhavých keřů s délkou 2 - 6 (i 10)m. Větve jsou převislé a mírně hranaté. Palisty jsou čárkové. Listy jsou jednoduché a střídavé, řídce nahnědle ochlupené. Kvete v latách složených z velkého množství drobných jedno- nebo oboupohlavných květů s 5ti korunními i kališními lístky a 5ti tyčinkami. Plodem je oříšek (samara) se 3mi křídly a 1 semenem.

Vyhovuje mu půda s dostatkem živin, dokáže růst i na kamenitých lokalitách na plném slunci nebo stínu.

Množí se semeny, kořenovými řízky nebo polovyzrálými řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Tripterygium regelii (Trojkřídlec Regelův)

Roste v Číně, Japonsku a Koreji v podobě šplhavého keře. Dorůstá výšky 2m nebo i více. Větve jsou hnědočervené a bradavičnaté. Listy jsou vejčité, zašpičatělé, vroubkované, bledězelené, na spodní straně na centrálním žebru ochlupené, dlouhé 5 - 17cm a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Kvete v terminálních latách s délkou do 25cm, tvoří je žlutobílé květy s průměrem 6 - 8mm. Plodem je zelenobílý 3křídlý oříšek délky 1,5 - 1,8cm.

Množí se semeny, řízkováním nebo hřížením.

TripterygiumRegelii.jpg
678 x 908 px
367 kB

Kvete v měsících:    123456789101112

Tripterygium wilfordii

Roste na Tchaj-wanu a Myanmaru. Dorůstá výšky až 7 - 13m. Větve jsou hranaté. Listy jsou dlouze eliptické až vejčité, drobně pilovité, dlouhé 5 - 15cm a spodní strana bývá modrozelená. Kvete v latách o délce až 25cm s průměrem květů 6mm a barvy světlezelené. Plody jsou růžovofialovočervené, dlouhé do 2cm. Používá se v tradiční čínské medicíně - testy dokazují protirakovinné účinky. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: T. hypoglaucum, T. regelii


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020