zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 65x

Tropické keře : Rosopsida / Boraginales / Namaceae

Wigandia

Roste v tropické Americe v podobě trvalky, polokeře nebo nízkého stromu. Povrch může být ochlupený a žláznatý. Listy vyrůstají střídavě, bývají velké, kožovité, síťnatě žilkované, vejčitěsrdčité a hrubě 2x zubaté. Květenstvím je terminální vrcholík nebo lata, koruna je zelenobílá, žlutá nebo fialová, zvonkovitá nebo řepicovitá s širokým 5tilaločným okrajem, kalich bývá prakticky až k bázi rozeklaný, laloky kopinaté a špičaté. Plodem je vejčitá až podlouhlá tobolka s více než 200 hnědými semeny. Nejznámějším druhem je W. urens.

Vyhovuje ji plné slunce a vlhká dobře propustná půda. Minimální teplota pěstování je 7 - 10°C.

Množí se semeny nebo řízky.

Jako doplněk do substrátu doporučuji:
Zeolit
za 20,00 Kč s DPH.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Wigandia crispa

Roste v Peru a Ekvádoru v podobě vzpřímeného polokeře až stromu. Dorůstá výšky do 6m. Povrch je ochlupený, obvykle žláznatě. Listy jsou vejčité, špičaté, asymetricky 2x pilovité, tmavězelené, ochlupené, mají 8 - 10 párů žilek, báze srdčitá a spodní strana šedobílá. Květenstvím je terminální lata, květy jsou prakticky přisedlé, kalich vytrvalý, laloky mohou být nestejné, kopinaté, špičaté, koruna zvonkovitá, zelenobílá až světležlutá, ochlupená, žláznatá a dlouhá do 5cm. Plodem je mírně vejčitá tobolka obsahující malá hnědá semena.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Hydrolea crispa, W. pruritiva, W. reflexa

Wigandia urens

Pochází ze severu Jižní Ameriky. Roste v podobě vzpřímeného větveného polokeře. Dorůstá výšky do 4 - 5 (i 7)m. Povrch je bíle ochlupený, občas i žláznatě. Listy jsou střídavé, vejčité, tupé až mírně špičaté, asymetricky 2x pilovité, oboustranně ochlupené, dlouhé (5 -) 8 - 42 (i 60)cm, široké (3 -) 4 - 19 (i 42)cm, báze srdčitá až uťatá, spodní strana ochlupená a žilnatinu tvoří 5 - 7 párů žilek. Květenství je prakticky přisedlé, tvoří jej hustá terminální lata nebo vrcholík, koncové větve jsou ve vijanech, kalich je vytrvávající, laloky má prakticky stejné, úzce kopinaté, na bázi srostlé, dlouhé do 1cm, koruna zvonkovitá, světlefialové až růžovofialová, v jícnu světlejší a dlouhá do 1,8 (i 2)cm. Plodem je mírně kuželovitá ochlupená tobolka obsahující mnoho malých hnědých semen. Existuje vnitrodruhový taxon:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Ernstamra macrophylla, Ernstamra urens, Hydrolea auriculata, Hydrolea scorpioides, Hydrolea urens, W. caracasana, W. caracasana f. viscosa, W. caracasana var. calycina, W. caracasana var. macrophylla, W. caracasana var. viscosa, W. darii, W. kunthii, W. kunthii var. intermedia, W. kunthii var. macrophylla, W. kunthii var. viscosa, W. macrophylla, W. peruviana, W. scorpioides, W. urens var. caracasana


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019