zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 18x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae

Xanthocyparis (Cypřišek)

Existuje pouze 1 druh.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Xanthocyparis vietnamensis (Cypřišek vietnamský)

Byla objevena až v r. 2001. Roste ve Vietnamu v podobě stromu s pyramidální, později asymetricky zploštělou korunou. Dorůstá výšky 10 - 15m při průměru kmene do 50cm. Borka je narůžovofialovělá až hnědočervená, na větvích hladká a tenká, odlupující se v tenkých pruzích, na kmeni hnědá až šedohnědá, vláknitá a také se odlupuje. Větve dlouhé, vodorovné. Listy na dospělých exemplářích jsou dlouhé 1,5 - 3mm, široké 1 - 1,3mm, postranní jsou o něco delší než centrální, ty jsou vejčitě kosočtvercovité, kýlnaté, na okraji jemně zoubkované až celokrajné, špičaté, přechodové listy jsou stejné jako na dospělých exemplářích, pouze, kopinaté, dlouhé 5 - 7mm, na mladých exemplářích vyrůstají listy ve 4četných přeslenech, na spodní straně mají 2 bílé stomatální pruhy po 6 - 7mi řadách. Samčí šištice jsou dlouhé 2,5 - 3,5mm, široké 2 - 2,5mm, samičí šištice jsou prakticky kulaté, dlouhé 0,9 - 1,1cm, široké 1 - 1,2cm a obsahují zploštělá hnědá nebo hnědočervená semena délky 1,5 - 6mm, šířky 4 - 5mm (včetně 2 postranních světlejších křídel).

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Callitropsis vietnamensis, Cupressus vietnamensis


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019