zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 124x

Skalničky : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Tuberaria

Tuberaria guttata

Roste ve středozemí, ale také na severu ve Walesu a Irsku v podobě jednoletky. Dorůstá výšky 5 - 15 (i 45)cm. Stonek je větvený a ochlupený. Listy vytvářejí přízemní růžici, přízemní jsou obkopinaté, dlouhé (1 -) 1,5 - 6 (i 7,3)cm, široké 0,5 - 1,5cm a zasychají, lodyžní jsou vstřícné, kopinaté, dlouhé 1 - 1,3cm, široké 3mm a na okraji podvinuté. Kvete žlutými až bělavými květy s 5ti korunními lístky délky (0,15 -) 0,5 - 1cm a 5ti kališními lístky (2 vnější dlouhé do 4mm, 3 vnitřní dlouhé do 5,5mm). Plodem je na vrcholu ochlupená tobolka délky 3 - 5mm a šířky 2 - 3,3mm.

Vyhovují ji suchá místa, okraje cest, atp. v půdě s kyselým pH.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Cistus cistifolius, Cistus foetidus, Cistus guttatus, Cistus immaculatum, Cistus inconspicuus, Cistus lanceolatus, Cistus obscurus, Cistus ovatus, Cistus piluliferus, Cistus racemosus, Cistus roseus, Cistus sampsucifolius, Cistus serratifolius, Cistus serratus, Cistus splendens, Cistus sulphureus, Cistus teretifolius, Helianthemum guttatum, Helianthemum inconspicuum, Helianthemum variabile, Therocistus gutatus, Therocistus inconspicuus, T. guttata subsp. inconspicua, T. inconspicua, T. variabilis, Xolanthes guttatus

Popis rodu Tuberaria

Může se jednat o jednoletky nebo trvalky. Rostou v západní a jižní Evropě. Listy vytvářejí přízemní růžici a lodyžní jsou vstřícné, párovité. Tvar je oválný, dlouhý 2 - 5cm, široké 1 - 2cm. Kvete žlutými květy s 5ti korunními lístky s červenou skvrnou u báze. Plodem je tobolka. Nejznámějším druhem je T. guttata.

Vyhovují ji suchá skalnatá místa, často v blízkosti moře.

Množí se semeny nebo řízky.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020