zavři

Ceník prodejců:

 
 
 
 

pdf
 

karta rostliny zobrazena tento rok 16x

Tropické stromy : Magnoliopsida / Sapindales / Meliaceae

Xylocarpus (Dřevoplod)

Roste v tropické Africe a tropické Asii v podobě 1/2stálezeleného stromu. Větve jsou zjizvené. Listy vyrůstají ve spirále, jsou sudozpeřené, tvořené (1 -) 4 (i 8)mi páry lístků. Květenstvím je chudá úžlabní kytice nebo lata, vlastní květy jsou jednopohlavné, kalich z 1/2 4laločný a korunní lístky jsou 4. Plody jsou velké převislé kožovité prakticky kulaté tobolky a obsahují 5 - 20 semen. Nejznámějším druhem je X. granatum.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


Druhy:

Xylocarpus gangeticus

Bohužel k této rostlině žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Carapa moluccensis var. gangetica

Xylocarpus granatum (Dřevoplod granátový)

Roste v Keni, Tanzánii, Mosambiku, Somálsku, Madagaskaru, Indii, Malajsii, Thajsku, Indonésii, Filipínách, Papui-Nové Guineji, Austrálii a Fidži v podobě větveného stromu nebo keře v mangrovech. Dorůstá výšky (1 -) 3 - 20m při průměru kmene 0,9 - 1,8m. Vytváří páskovité dýchací kořeny. Borka je hladká, bělavá, světle zelená nebo žlutě hnědá. Listy jsou sudozpeřené, tvořené 2 - 6ti lístky, dlouhé 10 - 12cm, vlastní lístky jsou eliptické až obvejčité, zpravidla zakulacené (i tupé nebo vykrojené), kožovité, tlusté, dlouhé (3,5 -) 4 - 9 (i 12)cm, široké (2 -) 2,5 - 5 (i 6)cm, báze je klínovitá, řapíčky jsou dlouhé do 0,5 - 1,1cm a řapíky jsou dlouhé do 3cm. Květenstvím je vrcholičnatá lata délky 1 - 7cm, vlastní květy jsou bílé, béžové nebo narůžovělé, 4četné, mají 3 - 9mm stopku, kalich je dlouhý do 3mm, cípy jsou dlouhé 1 - 3mm, korunní lístky jsou podlouhlé a dlouhé 4 - 6 (i 7)mm. Plody jsou prakticky kulaté nebo zploštělé tobolky průměru 10 -12 (i 25)cm a obsahují 8 - 20 tmavě hnědých korkovitých semen délky 4 - 9cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Amoora salomoniensis, Carapa caruosula, Carapa granatum, Carapa obovata, Granatum obovatum, X. carnulosus, X. minor, X. obovatus

Xylocarpus moluccensis

Roste v Indii, Bangladéši, jihovýchodní Asii, Malesii a v Austrálii v podobě keře nebo stromu v mangrovech, skalách a útesech. Dorůstá výšky 3 - 10 (i 30)m při průměru kmene do 70cm. Vytváří krátké kuželovité pneumatofory. Borka je drsná, podélně rýhovaná a odlupuje se v šupinách. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, vřeteno s řapíky dlouhé 10 - 12cm, tvořené 1 - 4mi páry lístků, vlastní lístky jsou vejčité, eliptické, kopinaté nebo obkopinaté, špičaté až tupé, dlouhé (4 -) 5 - 12 (i 17)cm, široké (2,5 -) 3 - 6 (i 7)cm, báze je klínovitá, prakticky asymetrická a řapíčky jsou dlouhé max. 5mm. Květenstvím je kytice nebo vrcholová lata délky 3 - 13cm, listeny i listeny jsou dlouhé 0,5mm, vlastní květy mají 3 - 8mm stopku, kalich má na bázi srostlé laloky délky 1 - 1,7mm, korunní lístky jsou podlouhlé až obvejčité, béžové až nazelenalé, dlouhé 3,5 - 4 (i 7)mm, široké 2 - 3mm, laloky špičaté až hrotité nebo 2klané až tupé. Plodem je zploštěle kulatá tobolka o průměru 6 - 8 (i 11)cm a obsahuje 5 - 10 semen délky 4 - 6,5cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Carapa borneensis, Carapa indica, Carapa mekongensis, Carapa moluccensis, Granatum moluccense, Guarea oblongifolia, Monosoma littorata, X. australasicus, X. mekongensis

Xylocarpus rumphii

Roste ve východní Africe, tropické Asii, Filipínách, Nové Guineji, Austrálii a Tichém oceáně v podobě stromu. Dorůstá výšky 4 - 18m při průměru kmene do 50cm. Borka je drobně rýhovaná, našedlá, uvnitř růžová až červená. Listy jsou zpeřené, tvořené 2 - 4mi páry lístky, řapíky se vřetenem dlouhé do 22cm, vlastní lístky jsou vejčité až srdčité (i srpovité), špičaté až zašpičatělé, dlouhé 5 - 16cm, široké 2 - 10cm, báze je asymetrická, zkoseně klínovitá, zakulacená, uťatá nebo srdčitá a řapíčky jsou dlouhé max. 5mm. Květenstvím je řídká převislá kytice nebo lata délky 10 - 28cm, listeny i listeny jsou úzce 3úhlé, dlouhé 0,5mm, vlastní květy mají 3 - 8mm stopku, kalich má laloky délky 1 - 1,5mm, korunní lístky jsou úzce eliptické, béžově bílé, dlouhé 3,5 - 6mm, široké 2 - 2,5mm, trubka má průměr 2 - 2,5mm, laloky hrotité, 2klané až otupělé. Plodem je kulovitá tobolka o průměru 6 - 8cm obsahující 8 - 16 semen délky 3,6 - 7cm.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Aglaia zollingeri, Carapa rumphii, X. forstenii


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
DONATE / příspěvek na provoz stránek         Instagram         © Aleš Kyral 2007 - 2023