zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 1713x

Sukulenty : Liliopsida / Asparagales / Agavaceae / Yucca

Yucca aloifolia

cenik ceny již od 20,00 Kč s DPH

Roste od jihu USA po Mexiko a dále v Karibiku. Kmínek je vzpřímený, úzký, zpravidla nevětvený a dlouhý 3 - 8m. Listy jsou tuhé, mečovité, dlouhé 0,3 - 0,5 (i 1)m, tmavězelené, namodralé, hrotité a drobně pilovité. Květenství je husté, dlouhé do 60cm, vlastní květy jsou voskově bílé, dlouhé 5cm, u báze narůžovofialovělé, dlouhé 2,5 - 3,2cm a široké 0,8 - 1,3cm. Plody jsou tmavězelené, dlouhé 3,8 - 8cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje plné slunce a bohatou zálivku. Zimuje při teplotách 5 - 10°C s omezenou zálivkou.

YuccaAloifolia.jpg
720 x 960 px
432.06 kB

Kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Dracaena lenneana, Sarcoyucca aloifolia, Y. aloifolia f. arcuata, Y. aloifolia f. crenulata, Y. aloifolia f. draconis, Y. aloifolia f. tenuifolia, Y. aloifolia var. arcuata, Y. aloifolia var. conspicua, Y. aloifolia var. draconis, Y. aloifolia var. gigantea, Y. aloifolia var. marginata, Y. aloifolia var. menandi, Y. aloifolia var. purpurea, Y. aloifolia var. roseomarginata, Y. aloifolia var. serratifolia, Y. aloifolia var. stenophylla, Y. aloifolia var. tenuifolia, Y. aloifolia var. tricolor, Y. aloifolia var. yucatana, Y. arcuata, Y. atkinsii, Y. conspicua, Y. crenulata, Y. draconis, Y. haruckeriana, Y. purpurea, Y. quadricolor, Y. serrulata, Y. striata, Y. tenuifolia, Y. tricolor, Y. yucatana

Do substrátu doporučuji použít:
Agroperlit
za 5,00 Kč s DPH.

Popis rodu Yucca

cenikceny již od 19,00 Kč s DPH

Pochází z Mexika a USA. Svým vzhledem zdáleně připomíná palmu a také mezi nepravé palmy patří. Podle druhů může dorůst až do několikametrové výšky. Jedná se o stálezelenou dřevinu s jednoduchými nebo větvenými kmínky. Listy vytvářejí na vrcholcích růžice, jsou mečovité až úzce kopinaté, tuhé (i měkké), zpravidla vláknité a trnité. Květenstvím je terminální bohatá lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, krátce stopkaté, koruna kulovitá až zvonkovitá, bílá až béžové, má 6 okvětních lístků a 6 tyčinek. Plodem je tobolka.

Má ráda dostatek přímého slunečního světla a pokojovou teplotu. Neměla by klesnout pod 10°C. Ve vegetačním období juku vydatně zalévejte, nejlépe odstátou vodou se stejnou teplotou jako v místnosti kde juka roste. Pozor ale na přelití, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Proto je důležitá velmi dobrá drenáž. Hnojte jednou 14 dní hnojivy pro pokojové rostliny. Pro substrát se doporučuje směs drnovky, listovky, kompostu a písku. Má ráda spíše těžší, ale dobře propustnou půdu.

Juku lze množit odnožemi, vrcholovými řízky (kořeníme po začištění řezné rány dřevěným uhlím ve vlhkém písku). Semena se vysévají na povrch písčitého substrátu.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019