zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 200x

Sukulenty : Liliopsida / Asparagales / Agavaceae / Yucca

Yucca rostrata

cenik ceny již od 27,00 Kč s DPH

Pochází USA a Mexika. Vytváří kmen, někdy i kmeny. Dorůstá výšky až 1,8 - 4,5m (i 4,6m). Listy vytvářejí na vrcholu kmenů růžici, jsou modrozelené až modrošedé, na okraji je žlutý pruh, délka dosahuje 40 - 60cm, šířka 1,3cm a okraj je drobně zoubkovaný až celokrajný. Květenstvím je lata o délce 0,6 - 1,5m, vlastní květy jsou bílé, dlouhé do 6,5cm. Existují vnitrodruhové taxony:

Odolává teplotám -20°C.

YuccaRostrata.jpg
540 x 720 px
148.29 kB YuccaRostrata2.jpg
540 x 720 px
121.08 kB YuccaRostrata3.jpg
720 x 540 px
175.57 kB

Synonyma: Y. linearis, Y. rostrata var. linearis

Do substrátu doporučuji použít:
Drcená antuka
za 20,00 Kč s DPH.

Popis rodu Yucca

cenikceny již od 19,00 Kč s DPH

Pochází z Mexika a USA. Svým vzhledem zdáleně připomíná palmu a také mezi nepravé palmy patří. Podle druhů může dorůst až do několikametrové výšky. Jedná se o stálezelenou dřevinu s jednoduchými nebo větvenými kmínky. Listy vytvářejí na vrcholcích růžice, jsou mečovité až úzce kopinaté, tuhé (i měkké), zpravidla vláknité a trnité. Květenstvím je terminální bohatá lata nebo hrozen, vlastní květy jsou oboupohlavné, krátce stopkaté, koruna kulovitá až zvonkovitá, bílá až béžové, má 6 okvětních lístků a 6 tyčinek. Plodem je tobolka.

Má ráda dostatek přímého slunečního světla a pokojovou teplotu. Neměla by klesnout pod 10°C. Ve vegetačním období juku vydatně zalévejte, nejlépe odstátou vodou se stejnou teplotou jako v místnosti kde juka roste. Pozor ale na přelití, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Proto je důležitá velmi dobrá drenáž. Hnojte jednou 14 dní hnojivy pro pokojové rostliny. Pro substrát se doporučuje směs drnovky, listovky, kompostu a písku. Má ráda spíše těžší, ale dobře propustnou půdu.

Množí se odnožemi, vrcholovými řízky (kořeníme po začištění řezné rány dřevěným uhlím ve vlhkém písku) nebo semeny, které se vysévají na povrch písčitého substrátu.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
      © Aleš Kyral 2007 - 2020