zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 7x

Užitkové / Technické : Liliopsida / Poales / Poaceae / Zea

Zea mays (Kukuřice setá)

cenik ceny již od 15,00 Kč s DPH

Pochází ze střední Ameriky a u nás často zplaňuje. Patří mezi jednodomé rostliny. Dorůstá výšky 1 - 3m. Stonek je nevětvený a vzpřímený. Listy jsou širší než 4cm. Samičím květenstvím je válcovitá palice v úžlabí dolních a prostředních listů obalená pochvami, samčí ve vrcholové latě složené z hustých lichoklasů. Existují vnitrodruhové taxony:

ZeaMays.jpg
1127 x 845 px
294.92 kB ZeaMays2.jpg
1127 x 845 px
270.91 kB ZeaMays3.jpg
720 x 960 px
308.52 kB ZeaMays4.jpg
720 x 960 px
377.9 kB ZeaMays5.jpg
1024 x 768 px
130.27 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Popis rodu Zea

cenikceny již od 15,00 Kč s DPH

Ač se to možná laickému pohledu nezdá, kukuřice je druh traviny. Dorůstá výšky 0,5 - 6m. Většinou se jedná o jednoletky. Listy vyrůstají střídavě, nemají řapíky, mají zvlněný okraj jsou tenké a zhruba ve 2/3 se ohýbají směrem k zemi. Květy jsou rozdělené na samčí a samičí ve vrcholových kláscích. Plodem je obilka. Na polích vidíte druh Z. mays. Používá se v potravinářství i jako ozdoba do květinových vazeb.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Poaceae (Lipnicovité)

Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:

Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2023