karta rostliny zobrazena tento rok 100x
Jednoletky / Letničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Zinnia
Roste v Mexiku v trsech jako jednoletka. Lodyha je řídce větvená a ochlupená. Dorůstá výšky 0,3 - 0,7 (i 1)m. Má drsný povrch. Listy jsou vstřícné, přisedlé a objímavé, vejčité až srdčité s dlouhou špičkou a mírně zvlněným okrajem a drsným povrchem. Vyrůstají vstřícné, přisedlé a obepínají stonek. Květe v úboru na dlouhé stopce s víceřadým zákrovem, jazykovité květy oboupohlavné v různých barvách, terčové květy také oboupohlavné, trubkovité a žluté (plnokvěté kultivary mají pouze jazykovité). Jejich barva může být bílá, žlutá, oranžová, červená nebo růžová, v průměru dosahují rozměrů 5 - 12cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce a lehká dobře propustná půda. Zaštipováním odkvetlých se rostlina nutí k dalšímu květu.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Roste na suchých lukách jihozápadu Severní Ameriky v podobě jednoletky, trvalky, polokeře nebo keře. Stonky jsou ochlupené. Listy jsou vstřícné, zpravidla 3žilné a max. krátce řapíkaté. Květenstvím je dlouze stopkatý až přisedlý úbor, dle odrůd mohou být jednoduché nebo plnokvěté, dále se dělí na jiřinkokvěté a pomponkovité, mohou nabývat snad všech barev (kromě modré) nebo i kombinací, zákrov je válcovitý až mírně vejčitý, zvonkovitý až 1/2kulatý, 3 až mnohořadý, zákrovní listeny tupé nebo zakulacené, terčové květy oboupohlavné a s 5ti zuby. Plodem je zploštělá nažka, může být ochlupená.
Potřebuje plné slunce a teplé místo. Vyhovuje jí zemina bohatá na živiny. V době sucha je potřeba zalévat.
Množí se semeny, které klíčí ideálně při teplotě 20°C. Vyséváme ve vzdálenosti 30 - 40cm od sebe.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: