Údržba jezírka na podzim a v zimě

Každý lístek spadlý z okolních stromů a keřů představuje biomasu, která klesá na dno jezírka, kde společně
s odumřelými vodními a bahenními rostlinami postupně vytváří mulčovou vrstvu. Ta se působením mikroorganismů proměňuje v bahno, přičemž dochází ke spotřebě kyslíku. Tento přirozený proces vede k pomalému zarůstání rybníka a ten se po několika
letech musí vyčistit.

Čím méně listů se do rybníka dostane, tím později budeme muset namáhavě odbahňovat. Vodní prvky proto do zahrady umísťujte i s ohledem na to, aby do vody nepadalo mnoho listí, a na podzim nad ně v době, kdy listí padá, napněte ochrannou síť. Při správné péči se také určitým věcem vyhnete – na podzim třeba rozhodně nebudete stříhat rostliny ve vodě ani kolem ní. Přezimuje tu mnoho živočichů, a díky každému stonku, který v zimě narušuje vrstvu ledu, proniká kyslík hlouběji pod hladinu.

Do prvních mrazů z vody odstraňte čerpadla, světla a veškerou techniku a dopřejte jezírku zimní klid. Jakékoli sekání ledu a podobné zákroky ruší přezimující zvířata. Kdo chce zachovat část hladiny nezamrzlou, může si zakoupit odstraňovač ledu. Ale pomůže i slaměný snop z dlouhých klasů rovně postavený do vody. Nejlepší je přenechat tento úkol bahenním rostlinám. Dostatečně hluboký rybník nikdy nezamrzne úplně a jeho živočišní obyvatelé přezimují v chladné vodě u dna. Každé vyrušení jim zvedá tep, takže spotřebují víc kyslíku a tukových zásob.

Z knihy Krásná nenáročná zahrada od nakladatelství Reader’s Digest Výběr.

Poslední úprava:
14.09.2010

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Vaše jméno:     e-mail:
Předmět:
Popis:
napište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek