Články

Jak naložit s ořešákovým listím? Provzdušní kompost, nahradí rašelinu

ke kompostování. Ovšem jedinou jeho nevýhodou je delší doba, kterou k zetlení potřebuje – a i tu lze zkrátit. Jinak je prvotřídním materiálem.

Květy podzimu: hvězdnice, astry, hýří barvami až do mrazů

okouzlující jako jarní a letní. A to nejen díky zlatavým a purpurovým opadavým dřevinám, ale také zásluhou pozdně kvetoucích trvalek.

Den na Moravě - Hosté Dne na Moravě: Pavel Sekáč a Anna Kárníková

Zemědělce čeká od roku 2021 revoluční změna v hospodaření s plodinami na polích. Nebudou smět osít jednou plodinou více jak 30 hektarů plochy.

Informace z Libereckého kraje - Natrhat si jablka nebo višně v sadu na Ještědu? Už za pár let to bude možné

Možnost jen tak si utrhnout ovoce ze stromu má obvykle jen ten, kdo ho má na své zahradě. Na jižním svahu Ještědu je ale nový sad, který bude určen veřejnosti. Ovocné stromy tam vysadila ekologická organizace Čmelák.

Hovory - Host: ředitel Bílinské kyselky Vojtěch Milko

O tom, jak sucho ohrožuje minerální vody nebo o tom, jak se opravuje nefunkční stáčírna a zdevastované lázně. Připravila Naděžda Hávová

Podzimní výsadba česneku: vyzkoušejte francouzské odrůdy

Pěstovány jsou u nás už dlouho a daří se jim. Patří však mezi nepaličáky, což mnohé pěstitele odradí – ovšem zbytečně.

Leonardo Plus - Host: environmentální analytik Vojtěch Kotecký

Ochrana přírody před listopadem 1989 a po něm. Co šlo tehdejším nově vzniklým ekologickým hnutím? jak se postoj Čechů k životnímu prostředí za uplynulých 30 let změnil?

Magazín Leonardo - Česká vědkyně se na Havaji pokouší vyřešit masivní úbytek korálových útesů

Vědecké ceny Neuron. Proč se mořským želvám rodí téměř jen samé samice. Spojení moderních technologií a sportu. Moderuje Josef Kluge.

Zprávy - Včelí mor stále trápí včelaře na západě Čech

Prázdné úly nebo mrtvé a nevylíhnuté včely. Takový pohled se naskytl včelaři Jiřímu Smolíkovi z Honezovic na jižním Plzeňsku, když nyní na podzim kontroloval svá včelstva. Podobně jsou na tom i další včelaři na západě Čech. Na vině je infekční virové onemocnění včel, které přenáší roztoč varroa destructor, česky kleštík včelí.

Jak zazimovat mrazuvzdorné rostliny pěstované v nádobách?

v nádobách pěstovat celoročně. Ale protože nádoby promrznou snadněji nežli volná půda, na zimu se vyplatí izolovat je proti mrazu.

Jak to vidí... - Václav Cílek: Největšími znečišťovateli už nejsou doprava ani průmysl, ale jsme to my

Klimatické změny jsou jedním z témat předvolební kampaně v USA. Podle průzkumu s dosavadní politikou prezidenta Trumpa v tomto směru nesouhlasí dvě třetiny Američanů. Můžeme čekat zásadní obrat v Trumpově ekologické rétorice? 

Dobré ráno, Moravo! - Domy kvůli plánované přehradě Vlachovice půjdou k zemi. Nabízené náhrady lidé přijímají s rozpaky

Ve Vlachovicích na Zlínsku ve středu lidé projednávali se zástupci Povodí Moravy náhrady za nemovitosti, které jim zaplaví plánovaná přehrada.

Zprávy - Invazní druhy raků odolávají i extrémnímu suchu. Mohou tak vytlačit původní raky říční

Extrémní sucho nevadí rakovi mramorovanému. Tento invazní druh ho dokáže nejenom přežít, ale dokonce se v něm i rozmnožovat. Zjistili to členové mezinárodního vědeckého týmu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Safari - Enrichment u psů ušatých aneb jak „obohatit život“ zvířatům v Safari Parku Dvůr Králové

Je jasné, že když nabídnete svým mazlíčkům oblíbenou potravu, uděláte jim radost. V zoologických zahradách se navíc „servíruje“ i na netradičních místech, aby ji zvířata mohla v expozicích chvíli hledat, aby se krmení stalo zábavou. Zoologie má pro to anglický výraz enrichment, což v překladu znamená „obohacení života“.

Laboratoř - Rozbor kolagenu z kostí může nahradit testy DNA. Vědcům ukázal, jaké želvy se lovily před 2500 lety

Vědci z Přírodovědeckého muzea na Floridě prostudovali vzorky kostí mořských želv z archeologických nalezišť starých 2500 let. Z rozboru kolagenu, hlavního proteinu v kostech, přišli na to, jaké želvy lovili a konzumovali tehdejší obyvatelé poloostrova.

Natura - Čistá elektromobilita - chiméra, nebo budoucí realita?

Příznivci elektromobility tvrdí, že se v budoucnu budeme přemísťovat z místa na místo rychle, nehlučně, bez exhalací a  levněji. Jak je to s dopadem na životní prostředí?

Meteor - Meteor o vyhynutí mamutů, ultramaratoncích a hubnutí Země

Poslechněte si:01:29 Vyhynuli mamuti pádem planetky do Grónska?16:23 Jak byla změřena rychlost světla?21:30 Je zdravé běhat ultramaratony?30:16 Lze naučit ptáky zpívat?39:43 Přibývá Země na váze?

Výsadba česneku, množení pacibulkami a pěstování starých odrůd

si několik doporučení a zásad, jak postupovat nejen při sázení původních, rodinných i dalších odrůd.

Dobré dopoledne - PORADNA: Jak zazimovat a uklidit zahradu

Každá část zahrady potřebuje vlastní péči, záhony potřebují zrýt na výšku rýče. V poradně o tom mluvila odbornice Helena Novotná.

Prolomit vlny - Klimaskeptici, nebo popírači? V boji s klimatickou krizí je zásadní i jazyk, kterým o ní mluví média

Britský deník Guardian spustil malou revoluci. Začal otevřeně komunikovat to, co, proč a jak bude dělat. Čtenáře přímočaře zasvětil do toho, že redakčním tématem číslo jedna bude klimatická krize. V rychlém sledu otevřeně deklaroval svých několik nových cílů, způsob jejich naplňování a vysvětlil důvody svých rozhodnutí. Redakce zároveň popisuje, jakým způsobem bude měnit jazyk, kterým hovoří o klimatické krizi. Vzít čtenáře do hry může být budoucností médií.

nejnovější 2 3 4 274 275 276 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2019