Facebook
 
 
 

Články

Vonné pelargonie: Jejich výjimečné aroma využijete nejen v kuchyni

kvítky, jako pro jedinečnou vůni zajímavě tvarovaných listů. Poslouží jako koření i osvěžovač vzduchu.

Deníček Josefa Veselého - Deníček Josefa Veselého

Na téma: Začíná astronomické léto

Zprávy - Od Moravičanského jezera musí zmizet maringotky a mobilní domy. Stavební úřad už dříve prohlásil, že jde o načerno postavené chatky

Více než sedm let tlačila na úřady správa chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví kvůli soukromým maringotkám u Moravičanského jezera na Šumpersku. Jejich majitelé je navzdory ochranářům i územnímu plánu v chráněném území nastálo zaparkovali a oplotili. Klíčové rozhodnutí o jejich odstranění vydal stavební úřad v Mohelnici tento měsíc. Některé černé stavby už z oblasti mizí.

Máme hosty - Lanškrounské rybníky na úrovni Ženevského jezera. Objevte s námi netušenou koupací krásu

Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice chystá na léto velký seriál o přírodních koupalištích.

Radioporadna - Od letniček po chroustky. František Hlubocký radí posluchačům

Už se vám okoukala vaše venkovní květinová výzdoba? Vyzkoušejte méně známou letničku, která se hodí na okna i terasy. Je to Cuphea, její méně známý český název hlazenec ohnivý. Je to neúnavný dělník, který kvete až do podzimu.

Expanzivní a invazní druhy rostlin způsobují problémy nejen v zahradách

podporovat v jejich dalším šíření. Mnohé z těchto rostlin měly původně za úkol zkrášlit naše prostředí, ale časem se z nich staly problematické rostliny. Nyní se jich jen těžko zbavujeme.

Krásní motýli na zahradě: Znáte jejich housenky?

se může vylíhnout hned patero druhů baboček. Otakárek si zase smlsne na kopru, který mu rádi dopřejeme.

Jak se zbavit holých míst v trávníku

vůbec hezky. K jejich tvorbě přispívá skalpování sekačkou nebo horké počasí bez vláhy. Také tam, kde na zelené ploše parkujeme automobil, se mohou objevit nehezké skvrny bez porostu. Jak rychle zjednat nápravu?

Zprávy - Pes musí být na vodítku a cyklisté nesmí vjíždět do přírodní rezervace Prachovské skály

Strážce v přírodní rezervaci Prachovské skály teď zaměstnávají bezohlední cyklisté, kteří jezdí po stezkách na kole. Přitom tam nemají co dělat. Ničí přírodu a navíc může dojít ke srážce s pěším turistou. Problémem jsou i volně pobíhající psi. 

Natura - České Švýcarsko každý rok navštíví tisíce turistů

Jenže vzácná příroda už nápory turistů přestává zvládat a navíc se potýká s kůrovcovou kalamitou. Jaká je budoucnost našeho nejmladšího národního parku? Připravili Markéta Ševčíková a Čestmír Klos.

Meteor - Meteor o kongresu rozehnaném tanky, stárnutí mozku a bludných hvězdách

Poslechněte si01:33 Jak okupace rozehnala 4000 geologů16:32 Galileo Galilei u soudu21:15 Co by říkal Pythagoras na virtuální realitu28:25 Stárnutí a lidský mozek38:39 Naší galaxií putují bludné hvězdy45:08 Dokáže sníst šimpanz želvu?

Růže rozkvétají: Jak o ně pečovat během léta?

hru barev a vůní. Poradíme vám, co královna květin v létě potřebuje. A jak ji lze i v tomto období vysazovat.

V liberecké zoo můžou návštěvníci nově vidět dvě vzácná lvíčata

Po několika měsících se v Zoo Liberec znovu narodila mláďata ohroženého lva berberského. Předchozí dva odchovy se nezdařily, tentokrát se ale mláďata jeví jako zdravá. 

Host Lucie Výborné - Proč je sucho? Mění se distribuce vody na planetě, může za to i člověk, naznačuje hydrobiolog

Rybníky, to není jen místo pro chov ryb. Neocenitelnou úlohu mají i v boji proti suchu. Ovšem pozor. Samotný rybník krajinu nezachrání, vždy musí být totiž v souhře s celou okolní krajinou, upozorňuje v rozhovoru s Janem Pokorným hydrobiolog Jindřich Duras. 

Zprávy - V Hradci by neměla dešťová voda jen tak zmizet do kanálu. Město chystá koncepci jejího využití

Hradecký magistrát by chtěl do budoucna lépe hospodařit s dešťovou vodou. Tu zatím město moc využívat nedokáže, a to třeba ani na zalévání městské zeleně. Do budoucna by ale podle představ vedení města neměla dešťová voda jen tak bezúčelně odtékat do kanálu.

Zprávy - Vrchlabí se snaží zlepšit kvalitu vody v rybníku Kačák. Zmizí tráva a pryč budou muset i kapři

Vrchlabí chce připravit rybník Kačák na koupací sezónu. Loni město bojovalo s výskytem cerkálií. Ty způsobovaly lidem fleky na kůži. Jak se péče o vodní plochu změní? Z části vody by měla zmizet tráva a pryč prý budou muset i kapři, které tam někdo nasadil.

Dopolední host - Slunovrat

Slunovraty jsou předmětem oslav po celém světě, to nám připomene Jana Tichá, ředitelka českobudějovické hvězdárny. Uvádí Hana Šoberová.

Host ve studiu - Každý člověk má mít v hlavě zakódováno, že co si do hor přinese, to by si měl i odnést

V loňském roce navštívilo Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo téměř 3,8 milionu lidí. To je úctyhodné číslo, které dokazuje, že příroda Krkonoš je stále lákavější cílovou destinací.

Budujeme koupací jezírko: izolace, cirkulace a čištění vody

proto je stále oblíbenější. Zahradě dodá výjimečný půvab a vodu v něm udržíte čistou pomocí rostlin a dalších přirozených pomocníků.

Den na Moravě - Host Dne na Moravě: Ondřej Rybníček z České iniciativy pro astma

Má na pylovou situaci nějaký vliv sucho, ale také méně časté kosení trav ve městech, které má za cíl právě dopady sucha na městskou zeleň snížit?

nejnovější 2 3 4 250 251 252 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019