Facebook
 
 
 

Články

Mozaika - Chcete vidět vzácné bílé jeleny? Vyrazit za nimi můžete do středočeské obory Žleby

Několik set metrů od obce Žleby leží obora, ve které spatříte nejen vzácné bílé jeleny, ale také vodní ptactvo, cvičené dravce, malé savce a lesní zvěř, zkrátka spoustu zvířecích obyvatel české přírody, které však netrénované oko běžně ve volné přírodě nespatří.

Káva o čtvrté - Cibule a česnek

Hosté: Ludmila Dušková a Jan Kopřiva. Moderuje Patricie Strouhalová.

Zprávy - Plzeň instalovala na střechu radnice včelí úly

Plzeňská radnice v těchto dnech umístila na střechu své budovy dva včelí úly. Pokud se tu včelám bude dařit, město je hodlá rozmístit i na další nemovitosti, které jsou v jeho majetku.

Zprávy - Dalších 700 stromků zasadí účastníci projektu We love Šumava

Dobrovolníci na Šumavě opět vysadí stovky nových stromků. Zapojili se do projektu We love Šumava, za kterým stojí bratři Brožovi ze Železné Rudy. I proto se stromky vždy sázejí přímo v tomto regionu. Akce se koná už po páté.

Zprávy - Hodně nezvyklou zábavou je teď ničení stromů. Ve Svobodě nad Úpou zaznamenali už šest případů

Ve Svobodě nad Úpou už řeší šestý případ, kdy někdo vážně poškodil stromy. Naposledy se stal terčem pětimetrový vánoční smrk. Město využívá služeb trutnovské policie, podle vedení města je ale potřeba větší dohled. Proto se v ulicích brzy objeví kamery. 

Zprávy - Chladnější počasí pomůže ochránit včelstva před varroázou

Jihočeští včelaři si letošní studenější září pochvalují. Roztoči varroa totiž nemají v chladnějším počasí ideální podmínky pro přemnožení, tak jako tomu bylo v letech minulých.

Tajné fígle mšic. Jak se množí a jak na ně můžeme vyzrát?

rostlin. Pokud známe jejich životní cyklus, nepřekvapí nás tolik svými fígly, kdy se zdánlivě ztratí a zanedlouho jich je opět plno.

Trvalkové výsadby pod stromy šetří práci a zdobí zahradu

ovšem stínomilné trvalky zde rozvinou svou krásu. A až stromy a keře své oděvy vybarví a poté shodí, výsadby trvalek ho s požitkem pohltí.

Mozaika - Vzácné bílé jeleny je možné spatřit pouze na jednom místě v České republice – v oboře ve Žlebech

Několik set metrů od obce Žleby leží obora, ve které spatříte nejen vzácné bílé jeleny, ale také vodní ptactvo, cvičené dravce, malé savce a lesní zvěř, zkrátka spoustu zvířecích obyvatel české přírody, které však netrénované oko běžně ve volné přírodě nespatří.

Den na Moravě - Host Dne na Moravě: Jakub Kožnárek

Voda v brněnském vodovodu změní složení, bude mít jiný poměr vody z přehrady ve Víru a z podzemních studní v Březové. Jedním z důvodů jsou dopady sucha.

Dobré dopoledne - PORADNA: Jak poznat zdravé cibulky jarních květin?

Je čas sázet cibulky některých jarních květin – třeba narcisů. Jak poznat zdravé cibule? V poradně byla Kristýna Latzková z jihlavské Osevy.

Hergot! - Zakladatel woodcrafterského a skautského hnutí E. T. Seton: Z pekla kalvínství do ráje přírody

Religionista Pavel Hošek se dlouhodobě zabývá překryvy mezi kulturou a spiritualitou. Po knihách věnovaných duchovnímu aspektu u C. S. Lewise, Tolkiena nebo Foglara se naposledy zaměřil na dílo zakladatele woodcrafterského a skautského hnutí a autora dobrodružných knih Ernesta Thompsona Setona. Ve studiu jsme mluvili o jeho náboženské výchově, vztahu k duchovní tradici původních obyvatel Ameriky a jeho spiritualitě přírody.

Čechřice vonná: pěstování ze semen a krajová odrůda ze Šumavy

se nyní znovu vrací na zahrady, můžeme pěstovat v podobě starých či krajových odrůd. Pěstovaly je totiž už naše prababičky.

Safari - Dikobrazí rodinka bydlí v Safari Parku Dvůr Králové v opuštěném africkém dolu na diamanty

V Safari Parku Dvůr Králové jsme pro vás dnes vybrali návštěvu opuštěného afrického dolu na diamanty. Řeč je samozřejmě o replice uzpůsobené jednomu zajímavému zvířecímu druhu. Teď se tam výborně daří dikobrazí rodince, kterou tvoří sameček Sanu, samička Babu, jejich nejmladší mládě a odrostlá drobotina. Našimi průvodci budou ošetřovatel Miroslav Pochylý a reportérka Dana Voňková.

Laboratoř - Nadbytek cukru škodí zdraví také u much octomilek

Když mouchy octomilky konzumují potravu s vysokým obsahem cukrů, klesá u nich hladina látek potřebných pro normální fungování mozku. Vědci z univerzity v Michiganu nechali část much v pokusu hladovět a část mohla bez překážek povečeřet glukózový džem – ty mouchy, které se cukrem přejedly, měly otupělá čidla sytosti a nedokázaly poznat, že už nemají hlad. 

Host Lucie Výborné - Na základě našich výzkumů se budou přepisovat knihy, tvrdí včelař-vynálezce

Hostem Patricie Strouhalové byl Augustin Uváčik, včelař popularizující chov těchto užitečných tvorů. Kromě včelích produktů existují další aspekty včelího života, které ovlivňují či inspirují vědu. Jaké to jsou? Jakými vynálezy obohatil obor včelařství on sám? A k čemu nám může být dobrá včelí navigace?   

Meteor - Meteor o změně pohlaví ryb, nekonečné žízni a kráteru na Měsíci

Poslechněte si:01:42 Co víme o vědomí?10:39 Dokáže ryba změnit pohlaví silou myšlenky?18:46 První genová terapie23:23 Co u nás pohledává husice nilská?32:22 Může člověk vypít 35 litrů vody denně?39:27 Co bychom viděli ze dna měsíčního kráteru?

Zprávy - Rybníky zarůstají travou. Může za to sucho a úbytek vody, který rybám neprospívá

V některých rybnících u Blatné na Strakonicku chybí víc než metr vody. Takový úbytek rybáři nepamatují. Rybníky zarůstají kvůli suchu travou a ryby mají ve stísněných podmínkách menší přírůstky, což se odrazí i na letošní produkci.

Co možná nevíte o bohyškách

odrůd a není snad člověka, který by je dokázal všechny rozlišit. Ale proč by vlastně měl? Bohyšky zdobí naše zahrady i bez toho.

Péče o trávník v září: sečení, provzdušnění i dosévání

zahradě. Trávník již tolik neroste jako na začátku sezóny, proto se pustíme do jeho důkladné péče. Můžeme provzdušňovat i dosévat holá místa, Jak vše provést, abychom trávníku neublížili?

nejnovější 2 3 4 266 267 268 nejstarší
(c) Aleš Kyral 2007 - 2019