Články

Velký přehled, co a jak vysévat v únoru. Nedělejte chyby, riskujete úrodu

a tak byste se měli náležitě připravit. Co můžete vysévat už teď v únoru? 

Kterou zeleninu je potřeba vysít už teď v únoru? Nepromeškejte to

není místní, často je spíše teplomilná, a navíc s těmi původnějšími druhy si chceme natáhnout pěstební sezonu na maximum. Už v únoru se proto začíná s přepěstováním v chráněných podmínkách domova, skleníku nebo pařeniště. Víte, co vysít v únoru?

Rybíz a angrešt si snadno namnožíte sami. Ušetříte tisíce za kupované sazenice

oblíbené pro své chutné plody. Keříček rybízu se najde skoro v každé zahradě a není divu. Nejenže mají tyto druhy vynikající drobné ovoce, ale zároveň je péče o ně poměrně snadná. Nicméně i tyto keře mají nějakou životnost. Umíte si rybíz či angrešt rozmonžit a zajistit si nové sazenice z vlastních zdrojů?

Únor je důležitý měsíc pro vaši zahradu. Co všechno byste teď měli udělat?

Pokud vám to počasí dovolí, můžete nejen chystat záhony, ale také zbavit se přezimujících škůdců nebo předpěstovat si zeleninu a okrasné květiny. Co všechno dělat v únoru na zahradě?

Je nejvyšší čas chystat vyvýšené záhony: Jak na to? Podívejte se

počiny jiných zahrádkářů. Vyvýšené záhony mohou vypadat různě a lidé je i plní odlišnými materiály. Nezpomeňte, že není jeden jediný správný způsob. Jaký bude ten váš vyvýšený záhon, je jen na vás. 

Hyacint: Proč ho mít v lednu rozhodně doma, ale nedávat ho nikdy do ložnice

lednu, pořiďte si rozkvetlý hyacint v květinářství. Navíc je nejvyšší čas také vysadit hyacinty do truhlíků, aby vám na jaře krásně rozkvetly a vy jste je mohli přesadit na zahrádku nebo přesunout na terasu. Nikdy si je ale kvetoucí nedávejte do ložnice. Proč?

Jak si založit zeleninový záhon prakticky kdekoli. Je to jednoduché

kamenitém, prašném či jílovitém podloží vám pšenka nepokvete, není to tak docela pravda. Nejen rytím a obděláváním půdy můžte založit záhon. Jde to i vrstvením a vlastně kdekoli a kdykoli. Jak udělat zeleninový záhon na jakémkoli povrchu?

Jak připravit záhony na výsev: Postup krok za krokem

a připravit jej na výsev, a to bez rytí a docela jinak, než jste byli zvyklí? Jde to a tato metoda se hodí především do zahrádek, tedy ne na velké lány, které bychom chtěli obdělávat. Podívejte se, jak připravit záhon v únoru, ale také kdykoli jindy během roku touto funkční metodou. 

Většina lidí vysévá semínka zeleniny špatně a ničí je. Neděláte stejné chyby?

Je to různé! A stejně tak jako bujně rostoucí zeleň vyžaduje specifické podmínky, podobně jsou na tom i semínka každého z druhů. Semena v sobě však mají tolik života, že často klíčí i ve zcela nevhodných podmínkách, ale pak už jen trpí a časem zajdou. Vyhněte se zbytečným přešlapům, neopakujte stále stejné chyby. 

Sklízet maliny můžete až 6 měsíců v roce. Teď je ale musíte správně ostříhat

neliší jen tím, kdy dozrávají. Abyste mohli sklízet sladké plody malin i několik měsíců, nezpomeňte se postarat o vaše remontantí či stáleplodící maliníky, které právně nyní vyžadují pozornost, ale hlavně správný řez. 

Jak provonět toaletu: Za pár korun z několika málo surovin si vyrobíte osvěžovač

spousta, ukážeme vám některé z nich, určitě si alespoň jednu oblíbíte. Jak se postarat o to, aby krásně voněla toaleta?

Jak a kam vysévá semínka profesionální zahradnice. Má ověřené postupy. Podívejte

i tato disciplína, kterou začíná většina pěstování, má svá úskalí. Víte, jak vysévat semínka? Někdy nevzklíčí všechna, jindy nevzejde vůbec nic. Jak to? V čem děláme nejčastěji chyby?

Většina Čechů řeže angrešt špatně a připravuje se o úrodu. Děláte stejné chyby?

tyto pichlavé keříky je nutné upravovat, provzdušťovat a zmlazovat. Řez angreštu není náročný a na sklizni bude vaše péče znát. 

Jak zachránit starý ovocný strom? Takto ho ořezejte, ještě bude skvěle plodit

a většinou nejde o zákrok, který zvládnete za jedno odpoledne a máte vystaráno. Nebojte se a přistupte k takovému starému stromu s tím, že se pokusíte o jeho záchranu s nejlepším vědomím a svědomím. Když se to podaří, vydrží vám ještě pár let, ale hodí se vědět, že i životnost stromů je limitovaná. 

Takto nařežte pařez a zapalte. Skvělý trik, jak se ho téměř bez práce zbavit

hned několik, ale nutno dodat, že tento je velmi elegantní a ještě se u něj v zimě zahřejte, přestože nejde o žádný namáhavý výkon. Zkuste pařez vypálit na způsob finské svíce!

Jak naši předci skladovali zeleninu: Nepotřebovali sklep ani elektřinu

a našli si způsob, jak uchovávat potraviny, aniž by používali ledničku nebo jiné technické vymoženosti. Jak to dokázali?

Těchto 5 rostlin si bez obav vysaďte do zimního truhlíku: Nádherné i v mrazech

květin? Své radosti se nemusíte vzdávat ani teď v zimě. Poradíme vám, jak na to.  

Proč právě teď semena skalniček a trvalek zasadit do hrnku a dát do záhonu

týká i vzniku nového života. Zatímco některá semínka potřebují ke svému vývoji teplo a vodu, jiná si potrpí na mráz. Využijte toho.  

T_Proč teď v lednu ořezat mladé výhony meruněk. Je to důležité

chtěli zachovat i pro své vnuky a pravnuky? Měli byste jí ořezat výhony. Proč?

Inspirace: Nejkrásnější zimní truhlíky. Tyhle květiny milují zimu a led

jich vzdát ani v zimě. Existují nádherně kvetoucí rostliny, jimž zima nevadí. Naopak. Ozvláštněte jimi truhlíky a užívejte si jejich krásu každý den!

nejnovější 2 3 4 485 486 487 nejstarší
© Aleš Kyral 2007 - 2023