Články

Zprávy - Horští pastevci v Krkonoších přesouvají před zimou svá stáda do údolí. Pomáhají jim cvičení psi

Horští pastevci začali z krkonošských luk nahánět ovce a další zvířata dolů do údolí. Stihnout to musí, než dorazí zima. Letos byla zvířata na loukách o měsíc déle než loni a to díky příznivému počasí a dostatku trávy. Na horské pastviny se vrátí znovu na jaře.

Radioporadna - Podzim v lese: Která bedla je jedlá? A proč některé houby světélkují?

Lesy jsou plné hub. Rostou hřiby hnědé, bedly, a také vynikající pýchavky, které se dají připravit dokonce na sladko.  Ale věděli jste, že v českých lesích můžete najít i světélkující houby? Třeba taková helmovka zefírová.

Stromem roku je jabloň z Machovské Lhoty na Náchodsku! Vítězství si poprvé odnáší ovocný strom

Víc než sedm desítek let poskytuje stín návštěvníkům zahrádky hostince u Lidmanů v Machovské Lhotě na Náchodsku - a dnes se obrazně řečeno vyhřívá na výsluní ankety Strom roku. Letošní vítězství totiž poprvé náleží ovocnému stromu- jabloni renetě. 

Drobné ovoce je nejlepší čerstvé. Jak ho nejsnáze pěstovat na zahradě?

ovoce. Jejich pěstování není příliš náročné. Podle čeho vybrat nejlepší maliny, ostružiny či malinoostružiny?

Tři nejkrásnější popínavé rostliny vhodné do interiéru

tomu, že se dokáží ovíjet kolem opory. Většina je atraktivní především listy, ale najdou se i takové, které nádherně kvetou.

Hovory - Host: Šimon Michalčík, student a zakladatel iniciativy Plant For The Planet v Česku

Řeč bude především o tom, jak chtějí děti a studenti zalesnit planetu. A proč je podle organizace Plant For The Planet důležitá reforestace hlavně v rozvojových zemích.

Zprávy - Koronavirus ovlivňuje i aktuální sklizeň pozdních odrůd ovoce. Farmářům rostou náklady

Narůstající počet případů koronaviru ovlivňuje i sezónní zemědělce. Dotýká se i sadařů, kterým stále ještě neskončila sklizeň letošní úrody pozdních druhů ovoce - například jablek nebo hrušek. Podle předsedy České ovocnářské unie Martina Ludvíka se komplikace objevují u sadařů napříč celou Českou republikou.

Zprávy - Počasí zkomplikovalo lesníkům z Jesenicka sběr bukvic. Pomocnou ruku podali dobrovolníci

Lesníci z Jesenicka se letos museli obejít při sběru bukvic bez stromolezců. Práci jim znemožnil nedávný vichr, většina plodů při něm ze stromů spadla. A teď už se jim sběr finančně nevyplatí. Lesníci v té souvislosti shánějí posily. Několik zájemců jim už pomáhá.

Pistácii mráz nespálí. Je nenáročná a můžete ji pěstovat i na své zahradě

udělá radost i bez nich. A kdo ví, třeba jednou zaplodí… Ponořte se tedy do tajů pěstování pistácií…

Čarodějné kruhy hub: Co znamená, když se objeví na zahradě a jak se jich zbavit

čarodějné kruhy, nejspíš nás takové setkání zaujme a potěší. Když se však objeví podobné kruhy na pěstěném trávníku, mnozí majitelé jsou zoufalí a hledají způsob, jak se jich zbavit.

Příroda v okolí Valečova září na podzim barvami, které dokážou rozehnat i podzimní deprese

Deštivý podzim sice může turistu od procházky do přírody odradit, pokud se vypravíte do Českého ráje na Mladoboleslavsko, nebudete litovat.

Kdo si chce v těchto podzimních dnech trochu zlepšit náladu, může zajít třeba do botanické zahrady v Teplicích

Jedním z mála míst, která zůstávají otevřená, jsou botanické zahrady. V těchto dnech plných zpráv o stoupajícím počtu lidí infikovaných koronavirem, tam můžete přijít na jiné myšlenky.

Planetárium - Bitvy, vetřelci i nájemníci. Život mravenčích kolonií a návštěva amerických močálů

Poslechněte si:01:05 - Objevy a události04:16 - Život mravenčích kolonií23:04 - Historie vědy: Antika je mrtvá27:15 - Soutěž o Knihu měsíce28:17 - Močály a uhlí, 3. část (repríza)

Leonardo Plus - Zanedbaná péče o půdu končívá zánikem civilizací

Ne nadarmo říkali naši prarodiče a praprarodiče zemědělským statkům grunt. Na půdě skutečně stálo hospodaření každé jednotlivé rodiny i celých civilizací. Pokud se péče o půdu začala zanedbávat, dříve nebo později to doběhlo i takové civilizace, jako bylo antické Řecko nebo Řím.

Jedlé kaštany můžeme pěstovat i u nás. Nádherné stromy budou chloubou zahrady

Ale tahle plody mají v kuchyni mnohem širší uplatnění. Ačkoli jsou kaštanovníky pěstovány především ve Středozemí, můžeme je na mnoha místech pěstovat i u nás.

Safari - Ve dvorském pavilonu Ptačí svět se dějí zázraky. Práce chovatelů často připomíná kouzelnické triky

Dnes vám v Safari Parku Dvůr Králové představíme ptačí líheň. Nachází se v pavilonu Ptačí svět, v prostoru, do kterého se návštěvník nikdy nepodívá. Přesto vás chce redaktorka Dana Voňková přesvědčit o tom, že i tam se odehrávají zázraky. A to pokaždé, když se ptačí rodiče nechtějí nebo nedokážou postarat o vylíhnutí svých potomků. 

Natura - Potřebuje Česko kanál Dunaj–Odra–Labe?

Proti zamýšlené stavbě se hlasitě ozývají vědci a ekologické organizace. Vodní dílo za více než šest set miliard korun podle nich naruší hydrologické poměry v oblasti.

Meteor o srážce Země, zápachu dinosaurů a malém slepičím mozku

Poslechněte si:01:13 Co je to mozek?11:23 Jak probíhala největší srážka Země s planetkou?23:35 Konečně pořádná ocel!28:09 Plasty v jeskyních38:41 Páchnul tyranosaurus?44:23 Slepičí mozek

Zprávy - Trvalý výskyt vlka v Orlických horách potvrdily snímky z fotopastí a pozorování tzv. Vlčích hlídek

V Orlických horách se podle ochranářů definitivně usadil minimálně jeden vlk. Potvrzují to jak snímky z fotopastí, tak pozorování Vlčích hlídek, tedy skupin lidí, kteří pobytové znaky šelem monitorují. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Zahrádkářské tipy - Proč by se pod lískou měly pást slepice

Lísky jsou poměrně rychle rostoucí dřeviny. Jen stromovité typy dorůstají pomaleji. Nejrozšířenější jsou keřovité typy lísek. Lísku prořezáváme v období vegetačního klidu, nejlépe od října do března. Které větve odstraňovat a jakou výšku lísce zachovat, aby v příštím roce více plodila? Odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

nejnovější 2 3 4 341 342 343 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2020