Články

Hrášek potřebuje oporu. Jak ji chystají zkušení pěstitelé a semenáři?

bychom měli vysokým a poléhavým odrůdám poskytnout vhodnou oporu. Díky ní vzrostou do plné výšky a přinesou mnoho lahodných hrášků i osiva.

Zprávy - Neposekaný trávník nebo hromada dřeva na zahradě může zachránit život mnoha živočichům

Broukoviště nebo hmyzí hotel můžou zkrášlit vaši zahradu a nabídnout domov mnoha živočichům. Přilákají k vám hmyz, který se postará o opylování, pomůže ale i v boji se škůdci. Inspiraci pro výstavbu hmyzího obydlí nabídne vznikající přírodní učebna u záchranné stanice v Třeboni.

Vybrali jsme pro Vás - Kopyta na modro aneb Koňská pedikůra

Ani pandemie koronaviru nezabrání podkováři Miroslavu Čemusovi z Vratislavic nad Nisou v jeho profesi. Jak se správně ošetřují koňská kopyta, zjišťovala Iveta Kalátová.

Máme rádi zvířata - Největší rybník panství vytvořil Krčín svého času u Třeboně, tehdy také Svět dostal současné jméno

Ke skutečným rybničním klenotům, které postavil Jakub Krčín, patří Svět. Práce s tímto rybníkem byla natolik svízelná a komplikovaná, že jej nejprve pojmenoval Nevděk, teprve v roce 1579 mu dal nynější jméno.

Dnešní Plus - COVID-19 se dostal už i do indiánských komunit Jižní Ameriky. Je to vážné, varují úřady

Brazílie už ohlásila několik podezření a nový koronavirus se tam minulý týden potvrdil u lékaře, který pracuje s největším amazonským kmenem. A teď se potvrdily první případy v domorodé komunitě v Kolumbii. Úřady se obávají, že pro indiány by COVID-19 mohl představovat zvlášť velké nebezpečí.

Dnešní Plus - Ledovce odkrývají důsledky vraždy arcibiskupa Becketa. Víc než 800 let staré znečištění olovem

Tak jako stromy, mají i ledovce svého druhu letokruhy, do kterých je zapsán kus historie. A není to poprvé, co ledovce promluvily o minulosti. Vzpomeňme si například na slavného pravěkého lovce Ötziho. Teď odhalují okolnosti vraždy Thomase Becketa.

Dobré odpoledne - V Moravskoslezském kraji máme tři pozoruhodné ptačí lokality, říká ornitoložka

První dubnový den. Právě ten je každoročně Mezinárodním dnem ptactva. Tato tradice oslavy přírody a její ochrany započala už před více než sto lety ještě za dob Rakousko-Uherska. Jaký význam má Mezinárodní den ptactva v současnosti a co se vlastně právě v těchto dnech u nás odehrává v ptačí komunitě, na to jsme se ptali ornitoložky Ivony Kneblové ze správy Chráněné krajinné oblasti Poodří.

Kterou si vybrat? Pěstování levandule lékařské, francouzské, lavandinu…

a uklidňující schopnosti tolik milujeme, můžeme pěstovat v mnoha druzích a kultivarech. Liší se výškou, vůní i účinky.

Na jaře snadno namnožíte keře hřížením a řízkováním

Z vlastního keře si s minimálními náklady namnožíte další, z větvičky od sousedů či přítel vypěstujete pěknou sazenici.

Africké fialky, sametové, půvabné a barevné, pokvetou i vám

dodržet několik jednoduchých zásad a ochotně pokvetou i na vašem parapetu. A je z čeho vybírat, vyšlechtěno je přes 10 000 kultivarů!

Jasmín – který je ten pravý?

uchvacovala lidi odedávna. Jasmín je v mnoha zemích obřadní květinou, zdrojem přípravy parfémů, kulinární přísadou, léčivem i dívčím jménem. Někde byl jasmín tak významný, že se stal i národní květinou či městským symbolem. Například Damašku se přezdívá Jasmínové město.

Hlaváček a koniklec, nevšední jarní ozdoby skalek a záhonů

cibulovinám. Zjara rozkvétají i nádherné květy vděčných trvalek, koniklece a hlaváčku, kterým se daří na sušších, slunných místech.

Dobré ráno - Lidé začali víc chodit do přírody. Neumí se ale chovat a zůstává po nich nepořádek

Více odpadků nebo posprejované cedule naučné stezky. To jsou důsledky zvýšené návštěvnosti v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Lidé tam začali chodit častěji poté, co vláda v Česku zavedla nouzový stav. Vycházky do přírody jsou totiž možné.

Na Broumovsku se ukázali první čápi bílí. Lidé je už viděli na komíně v centru Meziměstí

Ochranáři na Broumovsku hlásí přílet prvních čápů. Ti obsadili starý komín v Meziměstí. Čápi se do oblasti každoročně vrací a upravují si stávající hnízda. Loni jich podle CHKO Broumovsko obsadili celkem devět.

Safari - Arthur F. Sniegon zachraňuje slony ve střední Africe. A pomáhají dokonce i včely. Jak?

Naším hostem bude dnes terénní ochránce africké přírody Arthur F. Sniegon. V Safari Parku Dvůr Králové se zastavil ještě před koronavirou karanténou a v rozhovoru s redaktorkou Danou Voňkovou mluvil o ochraně afrických slonů.

Natura - Jak se na jihoafrické biodiverzitě podílejí sloni?

Budeme také poslouchat zvuky netopýrů a zjistíme, nakolik je český výzkum v Krugerově národním parku rozsáhlý. Advokát přírody Čestmír Klos také upozorní na hrozby, kterým jihoafrická savana a její bohatá biodiverzita musí čelit. Moderuje Ondřej Novák.

Meteor o virech ničících nádory, sopečné Venuši a příčině zívání

Poslechněte si:01:43 Porazíme nádory pomocí virů?09:07 Porcelán díky podvodníkovi14:03 Kolika let se dožívali obří dinosauři?19:39 Jsou na Venuši aktivní sopky?30:13 Nechají se ptáci přesvědčit televizní reklamou?38:28 Zíváme díky zrcadlovým neuronům?

Devatero nevšedních letniček pro krásné, barevné a voňavé léto

odrůdy dvouzubce či šalvěje? Nenechte si uniknout méně známé druhy a jejich nové odrůdy letniček, třeba právě mezi nimi najdete své srdcovky.

Zprávy - Na Šumavě se rozjíždí těžba dřeva po orkánu Sabina

Ani současná situace kolem koronaviru nezastavila některé činnosti. Třeba těžbu dřeva na Šumavě. Správa Národního parku Šumava vypsala další minitendry na práce v lesích a začne se zpracováním polomů.

Zahrádkářské tipy - Když v zahradě „straší“, možná se hraboš, hryzec a krtek odstěhují natrvalo

V udržované zahradě často způsobují škody hraboš, hryzec nebo krtek. Během pár hodin dokážou hromádkami a chodbičkami znehodnotit celý trávník nebo záhony. Bojovat proti nim můžeme zvukem, pachem, vibracemi nebo průvanem. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

nejnovější 2 3 4 296 297 298 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2020