Články

Safari - Mimořádný úspěch Safari Parku Dvůr Králové. Exotický opeřenec hadilov písař má dvě nová mláďata

Ošetřovatelé ptáků odchovali v Safari Parku Dvůr Králové dvě nová mláďata hadilova písaře. Jde o mimořádný úspěch, protože podobným výsledkem se může pochlubit jen málokterá zoo. A navíc hadilovů přišlo na svět ve Dvoře Králové nad Labem už celkem deset!

Natura - Slavnostní udílení cen Evropský strom roku

Vítězka, Chudobínská borovice, přilákala už řadu turistů. Borovici prohlédl také dendrolog, který zjistil že strom je v překvapivě dobrém stavu. Moderuje Ondřej Novák.

Meteor o záhadných záblescích z vesmíru, pocení a dracích

Poslechněte si:01:17 Jak funguje pocení?08:55 Největší problémy matematiky14:57 Záhadné radiové záblesky z vesmíru22:06 Žijí v Indonésii draci?26:50 Jak vypadal genom dinosaurů?

Plzák španělský: když chcete nepřítele úspěšně zničit, musíte ho dobře znát

nás je nepůvodním druhem. Proč se mu (obzvláště letos) tak dobře daří?

Host Dopoledního expresu - František Příbrský: Outloni nejsou domácí mazlíčci. Snažíme se je zachránit před pytláky

František Příbrský, vedoucí The Kukang Rescue Program, pomohl založit několik projektů, které pomáhají outloňům, malým poloopicím. Mezi ně patří hlavně záchranná stanice přímo na Sumatře a také k nim patří nově vybudovaná kavárna v Ústí nad Labem.

Obě orangutaní samice z ústecké zoo se budou stěhovat na Nový Zéland

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přestěhuje obě samice orangutana bornejského na Nový Zéland. Nový domov najdou v zoo v Aucklandu. Doporučil to evropský koordinátor chovu, protože v Ústí nemají zvířata vhodné podmínky.

Zahrádkářské tipy - Špenát v létě nahradíte lebedou, merlíkem nebo mangoldem

Kdo si rád pochutnává na špenátu, může ho v létě na talíři nahradit jinými plodinami. Některé z nich vás překvapí. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Co zasít právě teď, abyste mohli sklidit už na podzim

salát, budeme mít zásobu křehkých listů až do zimy. Kadeřavé saláty určené k řezu listů můžeme sklízet již za měsíc od výsevu. Otužilý kozlíček polníček dává sklizeň až do prvních mrazíků, a často ho můžeme sklízet i v zimě.

Kdo se nechce jen dívat, může na farmě Dubno uprostřed přírodní rezervace přiložit i ruce k dílu

Farma Dubno v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice je po celé léto volně přístupná veřejnosti a kdo se nechce jen dívat, může i přiložit ruku k dílu. Chcete pomoci s kosením chráněných luk, sušením sena, rádi byste si zkusili vyhřebelcovat koně nebo nakrmit oslíky? Není problém, naopak. Na farmě Dubno je stále práce dost a každý, kdo chce pomoci, je vítán.

Spot - Na severu Čech vzniká z dolů jezerní krajina. Je to ale tak dobrý nápad, jak se na první pohled zdá?

Doba uhelná dříve nebo později skončí, co ale bude s obřími severočeskými doly? Je opravdu nejlepší nápad mosteckou pánev zatopit a vytvořit tak severočeskou riviéru? V magazínu Spot se podíváme do ústeckého Hraničáře na výstavu Poslední den stvoření, která se zabývá právě naším vztahem k vytěžené krajině. O tom, co se s poničeným územím dá dělat a jak se z rekultivací stává výhodný byznys, mluví kurátorky Martina Johnová a Anna Remešová.

Zprávy - Letošní léto prospívá kvalitě vody. Na všech sledovaných místech v kraji je vhodná ke koupání

Podle předpovědí meteorologů se má v dalších dnech oteplit, o víkendu mohou také v Královéhradeckém kraji teploty atakovat tropickou třicítku. V té souvislosti je dobré vědět, že kvalita vody je na nádržích a přírodních koupalištích v našem regionu podle hygieniků letos lepší než v minulých letech. A koupat se dá i tam, kde to touhle dobou už vloni nešlo.

Zprávy - Začalo druhé letošní rojení kůrovce, počasí mu ale nesvědčí. Srážky pomohou lesům i pro příští rok

V lesích začalo druhé letošní rojení kůrovce. Počasí, kdy není extrémně sucho a teplo, ale tomuto škůdci nesvědčí a tak se zdá, že situace bude pro lesníky a hlavně pro samotné lesy příznivější než v uplynulých letech. 

Motýlům v příhraničí malují ekologové fixem značky na křídla

Velmi neobvyklým způsobem zachraňují ekologové život vzácným motýlům ve slovenském příhraničí. Na křídla jim malují značky fixem.

Zprávy - Některým ptákům se letos u Ražic nelíbilo, tak odletěli hnízdit jinam. Ty, kteří zůstali, kroužkují ornitologové

Na březích a v okolí rybníka Řežabinec u Ražic na Písecku žije přes 100 ptačích druhů, zjistili ornitologové. Jedná se hlavně o pěvce, jako jsou třeba slavík, budníček, rákosník, ale je tu možné spatřit i ledňáčka říčního.

V srpnu je třeba zasáhnout proti plísni, zaštípnout rajčata a ošetřit angrešt

horkého počasí, čili nastaly ideální podmínky k tvorbě plísní. Je potřeba udělat opatření, abyste zabránili jejich šíření, a ještě řadu dalších věcí, jako např. ošetřit angrešt, vysázet cibuloviny a prořezat stromy. 

Zprávy - V Krkonoších začaly padat pokuty. Skončila doba ústního domlouvání turistům v okolí Sněžky

Správa Krkonošského národního parku se rozhodla skončit s tolerantním přístupem k turistům, kteří přes zákaz vstupují do volného terénu v okolí vrcholku Sněžky. Řetězy a nápisy chování návštěvníků nezlepšily, částečně zabraly až sítě, které strážci parku začali instalovat v červnu.

Zprávy - Vyšší návštěvnost Šumavy s sebou přináší více neukázněných turistů. Ti často vstupují, kam nesmějí

Teplé počasí láká do přírody, třeba za poznáváním Národního parku Šumava. Ne všichni jeho návštěvníci se chovají, jak by měli. Mnohdy, ať už vědomě, nebo z neznalosti, chodí, kam nesmějí, někdy dokonce svlaží nohy v ledovcovém jezeře. Strážci parku proto vyrážejí na častější kontroly a stále dokola lidem vysvětlují, jak se mají na území parku chovat.

Zaštípněte rajčata a udělejte jednoduché opatření proti plísni, úroda bude vyšší

vaše úroda chutných rajčat byla co největší, je potřeba udělat několik drobných, ale důležitých opatření.

Člověka může zabít i kousnutí od užovky. Jak poznat zmiji a co je nebezpečné?

po kousnutí užovkou, protože se domníval, že jde o zmiji. Nezail ho tedy jed, ale leknutí, strach a stres. Ani kousnutí zmije zdravého dospelého člověka nezabije. Co dělat, kdž zmiji potkáme v lese či na zahradě?

Natura - Dříve poměrně běžný brouk tesařík alpský se dnes nachází už jen na několika málo místech Česka

Dlouhodobě silná populace je například na několika vyhaslých sopkách v okolí Máchova jezera. Stavy těchto brouků ale v posledních letech slábnou a vědci z Biologického centra Akademie věd se proto pokoušejí tesaříky spočítat. Tesařík alpský je vázán na specifické biotopy tvořené hlavně starými buky. A tyto lesy z Česka pomalu mizí. Moderuje Ondřej Novák.

nejnovější 2 3 4 325 326 327 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2020