Články

Hnojivo z droždí je vitaminová bomba. Vyrobte jej a přidejte k sazeničkám

směs živých jednobuněčných organismů, které lidstvu už od starověku pomáhají vyrábět chléb, pivo a víno. Možná vás překvapí, že mohou být nápomocné i v zahradě. Uplatní se jako růstový stimulant nebo skvělé hnojivo.

Brutální, ale efektivní zástřih orchidejí vdechne nový život a zajistí květy

snadná záležitost, a tak se stane, že rostlina neprospívá podle plánu a hrozí jí uhynutí. Zachránit ji může radikální řez. Na rozdíl od dřevin však nebudeme řezat nadzemní část, nýbrž kořeny. Bojíte se? Podívejte se, jak neohroženě k orchidejím přistupuje zkušená pěstitelka.

Kanadské a kamčatské borůvky: Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy a jak je stříhat?

že tuto lahodnou a živinami nabytou bobulovinu nemusíte hledat pouze v lese? Vypěstovat si je můžete pohodlně na vaší zahrádce. Jakou odrůdu si ale vybrat?

Jak efektivně na slimáky: Vyrobte směs z věcí, které jsou odpadem z domácnosti

hned, jak je v jarní zahradě spatříte, aby se nestihli spářit a naklást vajíčka. Kromě ručního sběru existují i další metody, jak ochránit záhony před jejich invazí. K výrobě odpuzující směsi potřebujete jen suroviny, které máte běžně doma.

Jak správně připravit půdu pro brambory a neudělat chybu při klasickém sázení?

konzumujeme je snad nejvíc na světě, a to v mnoha formách. Možná i proto, jak brambory pojímáme automaticky, neuvědomujeme si, že vypěstovat je, je opravdové umění. Už jen to, jak správně připravit půdu pro výsadbu!

Máme rádi zvířata: Budovy jsou pastí pro nejrůznější druhy zvířat

Komíny, střechy nebo větrací šachty zvířata berou jako úkryty, ale mnohdy se jim to stane osudným. Mluví o tom Jan Nový a Zuzana Štětková ze záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni.

Jak vypěstovat růže pomocí banánu. Jednoduchý trik vhodný po začátečníky

v obyčejné zemině či ve sklenici s vodou, bohužel zrovna růže se mezi ně neřadí. Náročná královna květin si potrpí na živiny a teplo. Ukážeme vám chytrý trik, jak jí všechny potřeby splnit s pomocí banánu a dvou plastových lahví.  

Jak správně prořezat maliník a ostružiník, aby byly maximálně plodné

okraji lesů s vlhkou a dobře vyživenou půdou. Chataři a zahrádkáři je mohou mít na zahradě, aniž by je jejich předkové pěstovali. Pokud však chcete, aby rostliny plodily chutné plody a nekontrolovatelně se nerozrostly, je třeba je pravidelně zastřihávat.

Jak prořezat meruňku: Jednoduchý Šittlův řez zvýší úrodu i kvalitu plodů

se dají zpracovat různými způsoby. Důležité však je, aby vůbec strom plodil. K tomu pomůže Šittlův řez.

Jaké bude počasí v druhé půlce dubna? Na co se připravit, co sít a co sázet?

kamnech, které bychom ještě neměli vypínat. Počasí v druhé polovině dubna totiž bude stále aprílové. I když nás čekají příjemnější teploty, slunce si moc neužijeme.

Chcete mít brzo z jara zeleninu i bez skleníku? Vytopte rostlinám záhon zespodu

přerůstá přes hlavu, a nevíte, jak ho využít? Přidejte ho do záhonu. Vaše rostlinky tak budou mít dostatek živin, teplo a vy méně starostí s hnojením.

Azalky, rododendrony: Tipy na nejlepší odrůdy. Co s nimi udělat právě nyní?

od poloviny května promění zahradu v kouzelné místo. A jak voní! Stojí za to si jich pár pořídit.

Zahradničení podle Luny ve druhém dubnovém týdnu: Co zasít a čemu se bude dařit?

měsíce. Toho můžeme využít i v péči o zahradu. Měsíc postupně prochází znamením Berana, Býka, Blíženců a Raka.

Planetárium: Výlet za rudými skřítky nad bouřková oblaka a první výprava za českými vulkány: kdy a kde soptily?

Poslechněte si:01:06 - Objevy a události04:42 - Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry23:52 - Mýty, omyly a novinky astronomie: Jurij Gagarin27:57 - Soutěž o Knihu měsíce29:13 - Za českými vulkány, 1. část: Kdy a kde?

Jak ochránit květy ovocných stromů před mrazem, abyste nepřišli o úrodu

je to venku na tričko a za chvilku už se sype sníh. Stačí málo a jedna chyba zničí celou úrodu ovoce, pokud citlivé květy pomrznou. Na ochranu květů ovocných stromů lze přitom použít jednoduché triky.

Jak prořezat červený a černý rybíz. Obvyklou chybou se připravujete o úrodu

rostou takřka samy, a tak je s oblibou vysazujeme i na zahrady, kam jezdíme nepravidelně. Pokud se ale o ně nebudeme starat vůbec, budou rok od roku plodit méně. K zajištění bohaté úrody přitom stačí správný řez ve správnou dobu.

Ovocná a zeleninová zahrada: Co je nutné stihnout v březnu. V květnu bude pozdě

je důkladně zalijeme a vytvarujeme korunky, jimž předurčíme tvar pro další roky. K mladému stromku nezapomeneme umístit opěrný kůl se dvěma úvazky.

Leonardo Plus: Uplyne 60 let od letu prvního člověka do vesmíru, Jurije Gagarina

Podrobnosti o amerických raketoplánech, které odstartovaly zcela novou éru dobývání vesmíru, popíše popularizátor kosmonautiky Milan Halousek. Připravil a moderuje Ondřej Novák.

Zasaďte okurky do plastových sáčků. Znásobíte úrodu a ušetříte prostor

Využijte svůj balkon. Dařit se na něm bude rajčatům, salátům, hrášku, bylinkám, ale také okurkám. Ty navíc můžete pěstovat v pytlích či silnějších sáčcích. Na malém prostoru vypěstujete veliké množství okurek, čímž se vaše úroda až zdvojnásobí. 

Bylinky podle horoskopu: Které budou nejlépe fungovat pro vaše znamení

nepaměti. Nelze se tedy divit, že astrologové a bylinkáři odpozorovali, že stejně jako jsou pro jednotlivá znamení zvěrokruhu typické povahové vlastnosti, trpí také více určitými chorobami. Jaké bylinky jsou vhodné při prevenci či samotné léčbě?

nejnovější 2 3 4 371 372 373 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2021