Články

Zahradnické mýty, kterým byste neměli věřit, a rozhodně se podle nich neřiďte!

na přírodu, vše v ní bylo kdysi v ideální harmonii a souladu. Mezi rostlinami, zvířaty a půdou fungoval stovky miliónů let vybudovaný ekosystém. V současné době je mnoho záležitostí překombinovaných a přírodní pravidla už mnohokrát samovolně nefungují. Naštěstí je dost fandů, kteří podporují návrat k přirozenosti a mnoho zahrad opět vzniká na ekologických principech. Zkuste je také podpořit a vraťte se na svých zahradách do minulosti. Vynechte zahradnické mýty, které byly poslední roky prosazovány.

Zahradní vánoční dekorace z darů přírody: Snadné, něžné a originální

věnců a svícnů? Nebo vás vánoční klasika v podobě zlatého jmelí a červených mašlí netěší? Zápraží i zahradní stolek si můžete zkrášlit s lehkostí a radostí i tím, co najdete doma, na zahradě, na procházce lesem.

Máme rádi zvířata: Včelí produkty a co musí včelaři udělat, aby je získali

Magazín Máme rádi zvířata přináší další díl z cyklu o včelaření s Václavem Krištůfkem. Tentokrát bude řeč o včelích produktech a o tom, co všechno musí včelaři udělat, aby je získali. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Planetárium: Jak a čím tesali staří Etruskové do kamene a kde se 120 milionů let skrývaly tajemné vampýrovky

Starověcí Etruskové, tesání do kamene a trasologie (4:43) – Procházka prosincovou oblohou (23:45) – Oživlé fosilie: hlubokomořští hlavonožci vampýrovky (29:04)

Leonardo Plus: Co se děje s oceánskými proudy a jak rychle poroste hladina moří?

Jak lze převést největší evropskou ekonomiku za 24 let kompletně na čisté zdroje energie? Globální oteplování je velký rébus z pohledu přírodních i humanitních vědců. Dnešní Leonardo Plus přiblíží výzkumy badatelů z Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu. Uslyšíte rozhovor s německým klimataologem Stefanem Rahmstorfem a ekonomkou Claudií Güntherovou. Připravil Štěpán Sedláček.

Otužilé hrnkové květiny: Proč byste si je měli pořídit a které jsou nejkrásnější

je umístit? Třeba ven před okno obývacího pokoje, kterým na ně dobře uvidíte. Nebo na zápraží, kde vás uvítají při každém návratu domů.

Natura: Játrová paštika bez masa? Chuť není problém, nejtěžší je vytvořit strukturu, přiznává výzkumník

Rostlinné alternativy k masným produktům jsou v českých obchodech stále častější. Ačkoliv jde o stoprocentně bezmasé produkty, necílí jen na vegany. Napodobeniny řízků, kuřecích nugetů, játrových paštik nebo mletého masa mohou tradičním strávníkům pomoci snížit spotřebu živočišných produktů bez nutnosti zásadně změnit jídelníček. Vyrobit ale náhražku, která dokáže maso k nerozeznání napodobit nejen chutí, ale i strukturou nejspíš ještě nějakou dobu potrvá.

Meteor o dešti, výzkumu migrace a nemotorných gekonech

Poslechněte si:01:20 Kde nejvíc prší a proč?11:38 Co víme o migraci?20:56 První fotografie meteoru26:54 Divné skoky gekonů33:40 Jak funguje digitální rozhlasové vysílání?

Jak uskladnit zelí, aby vydrželo co nejdéle, neoschlo a zůstalo šťavnaté

správně uskladnit? Možností je více, ale záleží hlavně na tom, jaké prostory máte k dispozici. Skladování zelí není složité, nicméně pár šikovných tipů se vám určitě hodí.

Jak se pozná mrtvá tráva od té, co se jenom trápí, a ještě lze zachránit?

se dá využívat travnatých hřišť nebo zahrad v období zimních měsíců. Víte, čím trávník v zimě trpí? Jak poznáte místa, kde je tráva mrtvá? Je každý hnědnoucí trávník odsouzebný k zániku?

Může keře na zahradě ohrozit mráz? Hrozí jim nebezpečí, říká expert

je jasná. Stálezelené keře, na rozdíl od keřů opadavých, by mohl poškodit v zimě mráz, a tak jistou ochranu prostě potřebují.

Keře, co lákají ptáky požírající slimáky. Máte je na zahradě?

nemáme rádi, už pro jejich oslizlý vzhled. Aniž by bylo třeba to dál rozebírat, jedno je jasné, na zahradě je nechceme. S likvidací slimáků mohou pomoci i ptáci. Víte, jak je do zahrady přilákat?

Tužka na zahradě: Budete překvapení, v čem všem vám bude užitečná

či penálu rovnou mezi zahradnické náčiní? I obyčejné věci, které dosloužily, je možné znovu využít. Tužky jsou navíc zcela přírodní, tedy ty původní, dřevěné s grafitovou tuhou.

Víte, co je bobkovišeň? Nádherné a mimořádně rychlé řešení živého plotu

slušel živý plot? A nechcete čekat několik let, než by svým vzrůstem plnil svoji funkci? V tom případě si pořiďte bobkovišeň. Je zajímavá na pohled, a i v zimě vám svými krásně zelenými listy bude zdobit zahradu. Chcete vědět víc a třeba i to, jak rychle roste?

Rytí záhonů: Právě nastal nejlepší čas. Na co před ním nesmíte zapomenout?

úrodu, tak se o ni nezapomeňte před zimou důkladně postarat. Příští sezónu se vám zahrádka dozajista odmění! Víte, co je nejdůležitější? Nejenom klasické rytí záhonů, ale i mulčování a náležité hnojení.

Leonardo Plus: Mikulášská byla „kontrolní obchůzka“. Zjišťovala, jestli se děti umějí modlit, vysvětluje etnolog

Jak žili naši předkové na českém venkově v období podzimu? Jak se tento čas oddechu a veselí, v němž se užívalo toho, co bylo sklizeno, postupně proměnilo v čas adventního ztišení? Nejen o tom v pořadu Leonardo Plus vypráví ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici etnolog Martin Šimša.

Planetárium: Proč je jarní zpěv ptáků tišší a jak to možná bylo se třemi královnami z dynastie slunečních králů

Proč jarní pěvci umlkají (4:43) – Historické souvislosti: Tranzitologie aneb Od režimu k režimu a zase zpátky (18:07) – Záhada tří královen Chentkaus, 2. část (23:27)

Chození po trávě v zimě ji může zničit, varují odborníci. Co přesně nedělat?

na to pozor, obzvláště frekventovaná místa by mohla pod vašima nohama zbytečně utrpět. Chození po trávě v zimě prostě není dobrý nápad, schodují se na tom i odborníci. 

Meteor o vůních, nové léčbě rakoviny a živých letadlech

Poslechněte si:01:35 Proč máme problém pojmenovat vůně?10:41 Pomůžou slepci léčit rakovinu?21:07 První planeta mimo naši galaxii?31:03 Největší létající tvor40:00 Probíhají genetické mutace náhodně?45:20 Proč někteří dospělí nemohou pít mléko?

Natura: Městská sluneční elektrárna pokryje tisíce střech a sníží závislost Pražanů na uhlí

Hlavní město Praha oznámilo záměr postavit do roku 2030 pražskou solární elektrárnu. Zabere tisíce nevyužitích městských i soukromých střech a poskytne výkon 500 MW. Město samo zajistí financování, tak i instalaci a provoz jednotlivých panelů. Obyvatelé domů se tak nebudou muset o elektrárnu na jejich střeše nijak starat. Kromě nižší ceny elektřiny by projekt měl také umožnit Pražanům podílet se na snižování uhlíkové stopy města, ve kterém žijí.

nejnovější 2 3 4 422 423 424 nejstarší
      © Aleš Kyral 2007 - 2021