zavři

Ceník prodejců:

Facebook
 
 
 

karta rostliny zobrazena tento rok 79x

Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Cathaya

Cathaya argyrophylla (Kataja stříbrolistá)

Roste v Číně v podobě stálezeleného stromu s přímým kmenem. Dorůstá výšky 15 - 20 (i 24)m při průměru kmene 40 - 50cm. Borka je tmavěšedá a asymetricky se odlupuje. Větve jsou žlutohnědé, v mládí šedožlutě ochlupené. Zimní pupeny jsou bledě žlutohnědé, vejčité a dlouhé 6 - 8mm. Listy jsou tmavězelené, na větších větvích dlouhé 4 - 6cm, široké 2,5 - 3mm, na krátkých větvích prakticky svazečkovité, zpravidla delší než 3cm, jemně ochlupené, na okraji mírně podvinuté s 1 cévním svazkem a 2mi pryskyřičnými kanálky. Samičí šištice jsou tmavěhnědé, vejčité až eliptické, dlouhé 3 - 5cm, široké 1,5 - 3cm, mají 13 - 16 semenných šupin prakticky kulatého tvaru délky 1,5 - 2,5cm, šířka 1 - 2,5cm, semena dozrávají 1. rokem, jsou tmavězelená s bledězelenými skvrnami, zkoseně vejčitá, dlouhá 5 - 6mm, široká 3 - 4mm, křídlo žlutohnědé, zkoseně vejčité až mírně vejčité, dlouhé 1 - 1,5cm a široké 4 - 6mm. Jedná se o velmi vzácný druh.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: C. argyrophylla subsp. sutchuenensis, Pseudotsuga argyrophylla, Tsuga argyrophylla

Na hnojení doporučuji:
Slepičí hnůj 3kg / Pravý Slepičí hnůj
za 95,00 Kč s DPH.

Popis rodu Cathaya

Existuje pouze 1 druh.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Pinaceae (Borovicovité)

Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.

Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
(c) Aleš Kyral 2007 - 2018