Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, 737 087 393

karta rostliny: Cercis siliquastrum (Zmarlika Jidášova)
typ: semena
novinka

Cercis siliquastrum - zmarlika Jidášova - 9 semen

Popis
Cercis siliquastrum, česky nazývaná zmarlika Jidášova nebo zmarlika luštinatá anebo také Jidášův strom, je nádherný jednodomý opadavý strom (u nás roste spíš jako keř) pocházející ze středomoří. Spojitost jména s biblickým Jidášem Iškariotským má strom podle legendy tím, že právě na něm ukončil Jidáš svůj život po zradě Ježíše a původně bílé květy se, dle legendy, hanbou zbarvily do červena. To je ovšem jen pověst a ve skutečnosti je to zřejmě jen zkomolenina francouzského Arbre de Judée znamenajícího strom judejský, odkazující na oblast výskytu.
Cercis siliquastrum je vysoký při optimálních podmínkách až 10 m, u nás je však menší a to asi 2 - 5 m. Má tmavošedou kůru. Listy jsou srdčité nebo ledvinité, řapíkaté, 7 - 12cm dlouhé, barvy světle zelené, jenž na podzim zežloutnou. Řapík je načervenalý. Nejzajímavější a nejkrásnější jsou květy objevující se na jaře ještě před listy. Rostou přímo z kmene a větví (označováno jako kauliflorie) a vytvářejí svazečky po 3 - 7 fialovorůžových kvítků s motýlovitou korunou dlouhou až 15mm. Plodem jsou převislé, do fialova zbarvené lusky, 7 - 10cm dlouhé. Není bez zajímavosti, že i když se Cercis siliquastrum pěstuje především jako okrasná dřevina, je možné její květy i plody konzumovat. Třeba květy mají mírně nakyslou chuť a používají se k zdobení salátů, poupata se nakládají a plody se jedí ještě jako zelené lusky a to čerstvé či vařené.
Dojem z pohledu na kvetoucí zmarliku Jidášovu je ohromující a doslova prozáří každou zahradu.

Výška rostliny
Při optimálních podmínkách až 10 m, u nás jen asi 2 - 5 m.

Květ
Přímo z kmene a větví vytváří svazečky po 3 - 7 fialovorůžových kvítcích s motýlovitou korunou dlouhou až 15mm.

Nároky
Rostlina má ráda teplé slunné stanoviště, chráněné před přímým zimním větrem. Na zeminu je nenáročná, preferuje půdu výživnou a hlubokou, dobře odvodněnou, ale snese i sušší, písčitou až vápenitou. Nesnáší přesazování. Víceleté rostliny jsou plně mrazuvzdorné až do mínus 23°C, ale v mládí je třeba chránit kořeny listím. Snadno namrzá, mladá rostlina však dobře regeneruje.

Výsev a klíčení
Semena namočte na 24 hodin do vlažné vody. Po uplynutí této doby dejte semena stratifikovat na dobu 6 - 12 týdnů při teplotě 2 - 5°C. Jakmile je stratifikace ukončena, zasaďte semena do propustného substrátu cca 1 - 2cm hluboko.

Cena činí 24,00 Kč nebo 1,03 € ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 9 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.