Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Parodia nivosa
typ: semena

Kaktus Parodia faustiana - 20 semen

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.


Popis
Kaktus Parodia faustiana se nyní považuje pouze za místní nebo morfologickou formu Parodia nivosa. Vyskytuje se pouze na malém území severní Argentiny, v provincii Salta (Quebrada del Toro a Santa Rosa de Tastil), v nadmořské výšce 2600 - 3500 m. Bohužel jeho populace stále klesá a proto je veden jako kriticky ohrožený. Rodové jméno Parodia nese podle argentinského botanika Lorenza Raimunda Parodiho. Druhové faustiana je pojmenováno po Carlosi Faustovi, majiteli kaktusové zahrady Marimutra na Costa Brava, Španělsko. Parodia faustiana roste osamoceně, stonek je kulovitého tvaru, který se může časem prodlužovat, má výšku až 15cm a průměr cca 8cm s bílou vlnou na temeni. Barva epidermis je světle zelená. Žebra jsou spirálovitá s kuželovitými tuberkulami. Areoly v mládí s bílou vlnou. Otrnění je tvořeno přibližně 20 okrajovými trny o délce 15 - 18mm, které mají bílou barvu a dále pak až 4 středovými trny, které jsou silnější, do 25mm dlouhé, tmavě hnědé až téměř černé. Nálevkovité květy vyrůstající na temeni stonku jsou přibližně 30mm dlouhé a 25 - 50mm široké. Z venčí je barva květů šarlatově červená, zevnitř oranžová a žlutá. Perikarpel a květinová trubice pokryté vlnou a štětinami. Nažloutlá vlákna nesou oranžovožluté prašníky. Blizna světle žlutá. Kulovitý plod nese zaschlé zbytky suchého květu a uvnitř skrývá lesklá černá semena.

Výška rostliny
Až 15cm a průměr cca 8cm.

Květ
Nálevkovitý, přibližně 30mm dlouhý a 25 - 50mm široký, barva z vnějšku šarlatově červená, zevnitř oranžová a žlutá. Perikarpel a květinová trubice pokryté vlnou a štětinami. Nažloutlá vlákna nesou oranžovožluté prašníky. Blizna světle žlutá.

Nároky
Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž a dostatek místa pro kořen, v létě nárazovou a mírnou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na suchém, světlém a slunečném místě s teplotami okolo 10°C. V suchu krátkodobě mrazuvzdorný do - 7°C.

Výsev a klíčení
Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

Cena činí 22,00 Kč nebo 0,95 € včetně DPH 12% (19,64 Kč nebo 0,85 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 20 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.