Neoseeds, IČ: 18516271
Karel Neoral
Smržická 11, 796 07 Držovice
neoseeds2.cz@gmail.com, +420737087393

karta rostliny: Gymnocalycium monvillei
typ: semena

Kaktus Gymnocalycium monvillei JO La Falda Cordoba - 20 semen

Balení obsahuje 20 semen, které pochází z ručně opylených rostlin, z důvodu zachování čistoty druhu.


Popis
Kaktus Gymnocalycium monvillei JO La Falda Cordoba pochází z Argentiny, z provincie Cordoba. Je to poměrně rozšířený a variabilní druh a vyskytuje se ve výškách 500 - 2700 m n. m. Název Gymnocalycium je přeloženo z řečtiny jako zářivě květoucí a druhové jméno monvillei byl pojmenován na počest M. De Monvillea, žijícího v 19. století, vlastníka velké kaktusové sbírky a spolupracovníka Ch. Lemairea. Roste jednotlivě, ale ve stáří odnožuje a tvoří shluk až 10 hlav. Tvar je ploše kulovitý až kulovitý, s lehce prohloubeným temenem bez vlny. Výška je až 8cm a v průměru do 20cm, v pěstebních podmínkách až do 30cm. Epidermis tmavě zelená, šedozelená až olivově zelená. Asi 10 - 17 svislých žeber, rozdělených na hrboly, které jsou velmi těsně u sebe. Na vrcholech hrbolů se nacházejí areoly pokryté vlnou. U mladých rostlin jsou areoly oválné a s krátkou bílou plstí, u starších podlouhlé a plsť mizí. Z areol vyrůstá 5 - 7, někdy až 12 (u mladých rostlin obvykle méně) hřebenovitě postavených, mírně zahnutých okrajových trnů, dlouhých 3 - 4cm v barvě slámově žluté, zřídka slonovinové barvy, většinou s více či méně červenou nebo alespoň tmavě žlutou dolní částí. Středový trn v mládí obvykle chybí, později se objevuje 1, někdy až 4 vzpřímené trny. Nálevkovité květy vyrůstají z temene a jsou 4 - 8cm dlouhé i široké, růžové, bílé s nádechem růžové nebo v některých formách čistě bílé. Často mají dvojité okvětní lístky a u špičky jsou poněkud červenavé. Plod vejčitý, asi 25mm dlouhý, tmavě zelený, pokrytý šupinami. Semena malá, kulatá, asi 1mm v průměru, červenohnědá až černohnědá. Pěstování je nenáročné a snáší i pěstitelské chyby.

Výška rostliny:
Až 8cm a v průměru do 20cm, v pěstebních podmínkách až do 30cm.

Květ
Nálevkovitý, 4 - 8cm dlouhý i široký, růžový, bílý s nádechem růžové nebo v některých formách čistě bílé.

Nároky
Rostlina vyžaduje propustný substrát s dostatkem živin, slunné místo, dobrou drenáž, v létě nárazovou zálivku a přihnojování hnojivem s obsahem draslíku. Přezimování je ideální na světlém a slunečném místě s teplotami okolo 5 - 10°C. Krátkodobě mrazuvzdorný do - 5°C.

Výsev a klíčení
Semena vyséváme na povrch písčitého substrátu (např. čistý propraný křemičitý písek) Substrát musí být neustále vlhký. Vlhkost zajišťujeme rosením. Klíčíme při teplotě 25 - 30°C pod sklem na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Povrch substrátu je vhodné lehce odvětrávat.

Cena činí 22,00 Kč nebo 0,95 € včetně DPH 12% (19,64 Kč nebo 0,85 € bez DPH) ,

dodací lhůta je 5 dnů, balení obsahuje 20 semen a zboží je skladem.

Objednávám/přidávám balení.


© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek
               

Věnujte pozornost informaci od jakého prodejce si objednáváte. Pokud se v objednávce bude nacházet více prodejců, budete platit více poštovného a balného.
Dále Vám v rámci jedné objednávky na email v tomto případě přijde více zpráv s položkami od vybraných prodejců a s kontakty na ně.

Za dodávku, informace a materiály které jsou uvedeny v shopech plně zodpovídají jednotliví prodejci.
Stránky www.rostliny.net pouze zprostředkovávají zobrazování ceníků partnerských firem.

Chcete-li se stát prodejci na těchto stránkách, neváhejte mě kontaktovat.